All the best (Všetko najlepšie) je názov knihy bývalého amerického prezidenta, republikána Georgea Busha, ktorá sa práve dostáva na predvianočný trh v USA. Dvojnásobný viceprezident za vlády Ronalda Reagana a jedno volebné obdobie aj šéf Bieleho domu napísal výnimočné dielo zložené z osobných spomienok. "Nechcel som napísať klasické pamäte," dodáva dnes už 75-ročný exprezident, ktorý sa teší z úspechu svojich dvoch synov Georgea a Jeba, guvernérov Texasu a Floridy. A, ako je známe, práve texaský guvernér chce už na budúci rok zviesť zápas o najvyšší úrad Ameriky. Kniha je popretkávaná súkromnými listami, ktoré Bush písal ešte ako mladý pilot US Navy začiatkom druhej svetovej vojny svojim rodičom. Keď písal matke, tak o emociálnych veciach. Keď písal o bojoch, obracal sa k otcovi. Neskôr ho Japonci zostrelili a zachránili ho námorníci americkej ponorky. Ešte počas vojny však písal listy aj krásnemu dievčaťu Barbare, ktorú si vzal neskôr za manželku a mal s ňou štyroch synov a dve dcéry (jedna, Robin zomrela na leukémiu). "Nedávno som zosmutnel, keď v Kongrese neprešla ratifikácia zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, ktorú Amerika podpísala. Ale snažím sa už na politiku toľko nemyslieť. Mojou ústrednou témou sú synovia, manželka Barbara a naše vnúčence. Nuž a najviac si oddýchnem pri obľúbenej rybačke."
Bushovci pochádzajú zo štátu Massachusetts, ale v päťdesiatych rokoch sa odsťahovali do Texasu. Tam sa stal z Georgea úspešný naftový podnikateľ. Politika ho odjakživa fascinovala. Najskôr sa stal kongresmanom a potom viedol americkú misiu v Pekingu, čo bolo predzvesťou nadviazania diplomatických stykov s Čínou. Krátko riadil tajnú službu CIA a potom jeho cesta smerovala už do Bieleho domu. Najskôr na post viceprezidenta a napokon prezidenta. V roku 1991 viedol úspešný vojenský zásah spojeneckej koalície proti irackému diktátorovi Saddámovi Husajovi, ktorý obsadil Kuvajt. Jeho obľúbenosť dosiahla vyše 70 percent. Lenže v štáte Arkansas sa na súboj s ním pripravoval mladý guvernér Bill Clinton. A jeho stratégovia vyšli s programom ozdravenia americkej ekonomiky. Na zahraničnopolitický úspech Busha voliči rýchlo zabudli napriek tomu, že práve jeho politika už rozhýbala naoko stojace vody amerického hospodárstva.
George Bush dnes píše: "Mohol by som kritizovať prezidenta Billa Clintona za mnohé veci, ale mne ako bývalému prezidentovi to neprislúcha. Byť prezidentom to je tvrdý džob. Môj vklad do veľkosti Ameriky mi nik nezoberie. Do nového milénia sa pozerám s optimizmom. Pôjde o obdobie, keď Amerika bude ešte silejšia. Sme jediná superveľmoc, ktorá už nemá úhlavného nepriateľa, ako to bolo za čias Ronalda Reagana a mňa, keď som slúžil ako viceprezident. Z toho mám úprimnú radosť."
MICHAL HAVRAN