Ak chcete vedieť, načo je dobré mať štát, choďte sa pozrieť do Kosova - tvrdil oxfordský historik Timothy Garton Ash, keď bezprostredne po skončení náletov navštívil Prištinu. V Kosove ani po viac ako štyroch mesiacoch neexistuje nič, čo by budilo dojem stability, práva a poriadku. Rozdiel je len v tom, že tesne po skončení vojny žili ľudia v eufórii z návratu a každý sa staral najmä o to, ako si čo najskôr opraviť spálenú strechu svojho domu. Bolo však len otázkou času, kedy z kosovských Albáncov vyšumí povojnové nadšenie a začnú sa správať - ako ľudia. Drobní zlodeji sa zbavia ostychu a občas čo-to potiahnu, veľkí zlodeji dostanú priestor páchať zlodejstvá priamo úmerné ich veľkosti.
Počtom vrážd na obyvateľa Kosovo ešte stále zaostáva za Washingtonom, v Amerike sú však zločinci stíhaní, zatiaľ čo v Kosove si užívajú slobodu - tvrdí taliansky denník La Repubblica, ktorý nazval Kosovo "kráľovstvom beztrestnosti, kde sú vrahovia prepúšťaní na slobodu". Provizórny zbor 49 kosovských sudcov, ktorý bdie nad spravodlivosťou v provincii, medzičasom totiž už stihol oslobodiť polovicu podpaľačov a vrahov, ktorých v prvých troch mesiacoch zatkli jednotky KFOR. Väčšina z nich sa dopustila násilností voči utekajúcim Srbom, Rómom a zdecimovaným srbským komunitám, ktoré aj napriek všetkému zostávajú v provincii. Pomsta v Kosove ešte stále nie je považovaná za zločin. "Svet počul vaše výkriky v čase, keď ste boli obeťami," varoval v stredu obyvateľov Prištiny bývalý veliteľ overovacej misie OBSE William Walker, ale vidí aj "bolesť Srbov, ohrozených na živote, aj Rómov, ktorí sú obeťami násilia".
Nie je výnimkou, ak sa delikvent bráni pred zatknutím členským preukazom UCK. Niečo ako partizánska "255", ktorá otvára všetky dvere - aj dvere väzení. A násilie nie je namierené iba proti Srbom a Rómom. V utorok sa stal obeťou vraždy Haki Imeri - poradca umierneného kosovského vodcu Ibrahima Rugovu. Aj keď meno vraha nie je zatiaľ známe, kosovskí radikáli, zoskupení okolo predsedu samozvanej vlády Hashima Thaciho, odpratávajú postupne z cesty každého, kto im nie je celkom po vôli. Svet má veľmi krátku pamäť a je len otázkou času, kedy začne vidieť v kosovských Albáncoch nielen obete, ale stále viac a viac aj vinníkov. JURAJ KITTLER