ntickej aliancie Slovensku, ktoré sa usiluje o integráciu do NATO. V poľskej Přemyšli sa na tom včera zhodli ministri obrany všetkých štyroch krajín. Český minister Vladimír Vetchý označil včerajšie rokovania za historické, lebo jeho slovenský rezortný kolega Pavol Kanis sa zapojil do pravidelného rokovania ministrov po prvý raz. Aj ďalšie schôdzky budú mať podľa Vetchého podobu tri plus jeden. Záujem ČR, Poľska a Maďarska o vstup Slovenska do NATO neznamená, že by noví členovia aliancie kládli menší dôraz na prijatie ďalších kandidátskych krajín, povedal Vetchý. Ako zdôraznil poľský minister Janusz Onyszkiewicz, dôležitosť vstupu Slovenska do NATO je viditeľná nielen na geopolitickej mape Európy. Dnes obnovená vojenská spolupráca na historickej báze Visegrádu môže mať pozitívny vplyv na tempo, akým sa bude Slovensko do NATO pripravovať, povedal poľský minister Onyszkiewicz.
Ministri sa včera opäť zaoberali bezpečnostnou situáciou na Balkáne. Mierovému procesu v tejto oblasti vyjadrili plnú podporu, zároveň však upozornili, že proces balkánskej stabilizácie postupuje veľmi pomaly. Prítomnosť medzinárodných síl tu bude potrebná ešte niekoľko rokov, povedal Szabó. Na program rokovaní prišli i vzťahy stredoeurópskych krajín s Ruskom. Hoci majú štáty Visegrádu záujem na prehlbovaní spolupráce s touto veľmocou, vzťahy sú poznamenané prvé vlnou rozšírenia NATO a jarným zásahom aliancie v Juhoslávii. Všetky štyri krajiny pritom nemôžu Rusko ignorovať, okrem iného aj preto, že väčšina ich výzbroje je ruskej a ukrajinskej výroby, pripomenul Kanis.
P. Kanis vyjadril presvedčenie, že maximálne o dva roky budú prechody aj na slovensko-ukrajinskej 96-kilometrovej hranici podliehať rovnakým princípom ako súčasné schengenské hranice.