Na tomto mieste sme zvykli predstavovať troch najlepších vždy z jednej kategórie. Hoci sa prvé tri miesta prakticky nemenia, tri z 24 obsadili noví kandidáti. Preto dnes netypicky prinášame krátke profily úspešných z troch rôznych kategórií - slovenský umelec, udalosť Slovenskej republiky a najvýznamnejší svetový objav.LADISLAV CHUDÍK
Narodil sa 27. mája 1924 v Hronci na strednom Slovensku. České herečky ho zvyknú nazývať kniežaťom medzi hercami, mnohí tohto výnimočného herca považujú za stelesnenie mravnosti. Jeho herecká hviezda zažiarila už po vojne v súbore Novej scény SND, kde pôsobil päť rokov do jej zrušenia. Bol to skvelý komik (Petruccio v Skrotení zlej ženy), sugestívny dramatický herec (Ivan Karamazov) aj groteskný komediant (Macheath v Žobráckej opere). Všetky svoje herecké rozmery rozvinul aj po desiatky ďalších rokov na scéne SND, kde pôsobí dodnes – s dvoma krátkymi prestávkami: ročným exilom vo viedenskom Volkstheatri po roku 1968 a demonštratívnym odchodom zo SND po divadelnom štrajku za nedávnej Hudecovej éry. Hoci dlhý rad jeho postáv zhmotňuje dejiny Činohry SND druhej polovice tohto storočia a stelesnil množstvo hrdinov vo filme i televízii, najznámejším sa pre obyvateľov Československa i zahraničia zrejme stal nezabudnuteľnou charizmatickou postavou primára Sovu v seriáli Nemocnica na okraji mesta. Napriek všetkým svojim úspechom zostal bezprostredný, známa je jeho zodpovednosť, tolerancia a demokratickosť.
VZNIK SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Po tom, ako v parlamentných voľbách v júni 1992 zvíťazili v Čechách a na Slovensku dva nekompatibilné politické subjekty, Mečiarovo HZDS a Klausova ODS, začal sa na sérii politických rokovaní špičiek oboch strán riadený rozpad ČSFR. Vtedajší federálny prezident Václav Havel po nezvolení za hlavu štátu poslancami Federálneho zhromaždenia a prijatí deklarácie o zvrchovanosti Slovenska Slovenskou národnou radou 17. júla 1992 zo svojho postu odstúpil. Prijatie Ústavy SR ako fakticky samostatného štátu 1. septembra 1992 len potvrdilo rozdelenie federálneho štátu ako logického výsledku odlišných predstáv ODS a HZDS o vyriešení dvoch kľúčových ponovembrových problémov – ekonomickej reformy a štátoprávneho usporiadania. Prvého januára 1993 sa Slovensko zaradilo medzi suverénne európske štáty a hoci nezačalo najšťastnejšie (útokom na denník Smena) a vlády V. Mečiara ho viedli do medzinárodnej izolácie, stáva sa po siedmich rokoch samostatnej existencie prirodzenou súčasťou európskych štruktúr.
OBJAV PENICILÍNU
Mnohokrát v histórii vedy figurovala náhoda. Občas dokonca otriasla svetom, avšak len tá, ktorá sa odohrala pred očami bystrých. Bakteriológ Alexander Fleming z istej londýnskej nemocnice pôvodne tiež hľadal niečo iné. Študoval stafylokoky, mikróby spôsobujúce hnisavé ochorenia. Zakryté misky, kde stafylokoky pestoval, občas odklápal, aby na ne lepšie videl. Tak sa do nich vzduchom dostali ďalšie mikróby, konkrétne plesne. V septembri 1928 si Fleming všimol, že tam, kde sa pleseň usadila, stafylokoky zmizli. "Tento nález ma nutkal k ďalšiemu pozorovaniu," píše neskôr Fleming. Fleming si overil, že pre väčšinu baktérií je "jeho" pleseň tabu, vrátane tých bacilov, ktoré človeku škodia. Rok nato svoje výskumy publikoval. A podľa mena tej podivuhodnej plesne nazval účinnú látku penicilínom. Neskôr, už ako nositeľ Nobelovej ceny, napísal: "Čím hlbšie prenikáme do životných dejov, tým sa nám zdajú podivuhodnejšie. Jediný mikrób dokáže to, čo nedokáže najlepší chemik v najlepšom laboratóriu."