. Francúzsky minister financií Dominique Strauss-Kahn odstúpil pre podozrenie, že bol zapletený do škandálu okolo študentskej zdravotnej poisťovne MNEF, blízkej vládnej Socialistickej strane (PS). Strauss-Kahn dostal od MNEF 600 000 frankov, údajne za právne poradenstvo, ktoré poisťovni poskytol v rokoch 1994 a 1996. Existujú však informácie, že Strauss-Kahn pre MNEF v skutočnosti nepracoval, iba dostal peniaze.
Samozrejme, že túto aféru ľavicovej vlády okamžite využila pravicová opozícia. Na druhý deň po Strauss-Kahnovej demisii sa pravicoví poslanci v Národnom zhromaždení do premiéra Lionela Jospina poriadne obuli. Vyprovokovať ho sa podarilo poslancovi Patrickovi Ollierovi: "Môžete nám zaručiť, že peniaze z MNEF neslúžili v tom čase na financovanie volebných kampaní socialistických kandidátov?" A vtedy to začalo. "Zdá sa, že niektorí z vás ešte pred tým, ako otázky predniesli tu, ich dali niekomu prečítať, aby vás uistil o ich perfektnej gramatickej správnosti," odpovedal Jospin a všetkým bolo jasné, kam mieri. Gramatika a až prehnane korektná výslovnosť prezidenta Jacqua Chiraca sa už stala terčom nejednej politickej satiry. A premiér v útoku na Elyzejský palác pokračoval: "Ak hľadáte organizovaný systém… kde riadenie určitej štruktúry a osobné výhody boli dôverne spojené dvadsať rokov, nepozerajte sa na moju stranu!" Tu sa všetkým vybavila aféra okolo fiktívnych zamestnaní členov Združenia pre republiku (RPR) na parížskej radnici v čase, keď bol Chirac starostom a zároveň šéfom RPR. Teda aféra podobná tej socialistickej: za fiktívnu prácu konkrétne peniaze! Elyzejský palác reagoval rýchlo: "Prezident republiky vyjadruje počudovanie nad premiérovými vyjadreniami… tiež pripomína, že riadenie vecí verejných vyžaduje sebaovládanie a rozvážnosť."
Vo vyjadreniach oboch najvyšších predstaviteľov sa neobjavili žiadne konkrétne mená ani urážky, a predsa sa vo Francúzsku hovorí o doteraz najdrsnejšej roztržke v "spolužití" pravicového prezidenta a ľavicového premiéra, ktoré má trvať až do roku 2002. Vyjadrenie o sebaovládaní a rozvážnosti považujú niektorí politickí analytici za naozaj veľmi tvrdé. A tak to, čo je iba slabým odvarom vyjadrení niektorých našich politikov a poslancov, budú francúzske médiá rozoberať minimálne ešte tento týždeň. Či bude tento slovný súboj pokračovať, sa ukáže už zajtra, keď čaká Jospina v parlamente ďalšia hodina otázok. ANDREJ ĎURÍČEK
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)