ili vo viac ako 200 ruských mestách. V Moskve sa údajne zišlo okolo 7000 ľudí, väčšina z nich staršieho veku. Účastníci mítingov niesli portréty boľševického vodcu V. I. Lenina a červené sovietske zástavy. Na hlavnom zhromaždení na Námestí Ľubjanka oproti budove bývalej sovietskej tajnej polície sa zúčastnil tiež vodca ruských komunistov Gennadij Ziuganov. V prejave k zhromaždeným naplno otvoril stavidlá svojej predvolebnej rétoriky a už tradične útočil proti terajšiemu kurzu reforiem a politike prezidenta Jeľcina. Tiež ulice ukrajinských miest včera zaplnili tisícky ľudí, ktorí sa zúčastnili na komunistických, ale aj protikomunistických demonštráciách. Ukrajinská vláda sa od osláv dištancovala. Stalo sa tak pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorých sa na budúcu nedeľu spolu s prezidentom Leonidom Kučmom o priazeň voličov uchádza aj komunistický kandidát Petro Symonenko. Symonenko pred 9000 demonštrantmi v Kyjeve vyhlásil: "Mali by sme vrátiť moc ľudu vo voľbách a zmeniť katastrofálny sociálny a ekonomický kurz krajiny".
Na bezpečnosť v centre Kyjeva včera dohliadali tisícky policajtov. V západoukrajinskom Ľvove došlo k potýčkam medzi ultrapravicovými nacionalistami, políciou a ľavičiarmi.
Výročie revolúcie, ktorá je v Bielorusku štátnym sviatkom, prilákalo do ulíc hlavného mesta Minska tisíce stúpencov bývalého sovietskeho režimu. "Nikto nemôže poprieť vplyv októbrovej revolúcie na celý historický proces," vyhlásil bieloruský prezident Alexander Lukašenko v televíznom posolstve národu. Lukašenko je jedným z posledných prívržencov sovietskeho režimu a komunistickej ideológie v najvyššej štátnickej funkcii. V uliciach Minska si včera výročie pripomenulo asi 10 000 osôb. Účastníci mítingu niesli transparenty s nápismi "Lenin, Stalin, Lukašenko" a "Nech žije socializmus".