Súdny proces s Mikulášom Černákom a spoločníkmi spĺňa okrem ochrany spoločnosti pred páchaním závažnej trestnej činnosti aj symbolický význam. Spočíva v tom, že pozornosť verejnosti a politikov sa na túto postavu slovenského podsvetia sústredila najmä v čase, keď bol v najväčšom ohrození podnikateľ František Mojžiš a keď vrcholili likvidačné vraždy bossov z rôznych regiónov krajiny. V tom istom období sa verejnosť dozvedala aj o kontaktoch vtedajších politických špičiek Mečiarovej vládnej koalície a tajnej služby s vodcami slovenského podsvetia. Vtedajšia opozícia, ktorá sa medzi časom dostala k moci, sľubovala skončenie s týmito neduhmi, a preto je trestný proces s Černákom a jeho priateľmi aj nepriamym súdom nad bývalou vládnou garnitúrou.
Mikuláš Černák a jeho najbližší partneri Ján K. a Miloš K. sa vypracovali na významné postavy slovenského podsvetia takpovediac zo zadných radov. Pôvodne šofér autobusu, mäsiar a väzenský strážca sa v priebehu niekoľkých rokov po revolúcii stali rešpektovanými bossmi, s ktorými sa usilovali byť zadobre skupiny podsvetia zo všetkých končín Slovenska. Pojem "Miki z Bystrice" sa v istých kruhoch spájal s veľkou silou a autoritou. Oficiálne sa Černák a jeho priatelia orientovali na podnikanie v súkromnej bezpečnostnej službe a stavebníctve. Najmä ich bezpečnostná služba Security 3 bola známa ďaleko za hranicami banskobystrického regiónu. Podniky, na ktorých sa objavila nálepka tejto firmy, tvorili súčasť nedotknuteľného teritória černákovcov. V obchodných vzťahoch medzi chráneným a ochrancom však jasne dominoval ochranca, čo vypovedá aj o dobrovoľnosti najatia si bezpečnostnej služby Security 3.
V tejto súvislosti stojí za pozornosť fakt, že Mikuláš Černák sa stal jediným bossom podsvetia, ktorý dobrovoľne vystupoval pred televíznymi kamerami. Televízia Markíza priniesla nielen reportáž z jeho pompéznej oslavy tridsiatych prvých narodenín, ale informovala aj o jeho láske k sibírskym tigrom, ktoré choval na Horehroní. Dá sa vysvetľovať rôznym spôsobom, čo malo toto divadielko znamenať. Nepochybné je len to, že v čase vysielania týchto unikátnych materiálov sa Černák a TV Markíza potrebovali.
Nech by však bolo Černákovo teritórium akokoľvek veľké, z vyberania poplatkov za ochranu, respektíve výpalného by si nikdy nevybudoval takú silnú pozíciu, akú v skutočnosti mal. Ak vychádzame z textu obžaloby, dospejeme k záveru, že Miki z Bystrice si vypracoval na zarábanie peňazí jednoduchú, ale zato veľmi účinnú metódu. Ak sa rozhodol na niekom zarobiť, postavil ho pred konštrukciu, že je dlžníkom jeho dlžníka. V praxi to znamenalo toľko, že Černák si našiel "koňa", ktorý tvrdil, že objekt jeho záujmu je mu dlžný, a preto nemôže zaplatiť bossovi. A tak sa rozbehla mašinéria, v rámci ktorej lietali milióny, vyhrážky, facky a niekedy aj guľky. Ďalší pilier Černákovej moci tvorili s veľkou pravdepodobnosťou jeho styky s bývalými politickými špičkami. Pri tom všetkom, čo o jeho aktivitách vedela verejnosť, nehovoriac o tom, čo bolo známe polícii, by si inak nemohol tak dlho svoju pozíciu udržať. Rovnako si však vedel chrániť postavenie aj v prostredí podsvetia, kde násilne umieral jeden boss za druhým, pričom on sa neustále javil ako neohrozený muž. Príznačný je aj fakt, že jeden z najvzdelanejších a najinteligentnejších bossov Miroslav Sýkora z Bratislavy, aj napriek svojmu intelektu, veľkému vplyvu a stykom s mocenskými špičkami, nikdy nedosiahol silu Mikiho z Bystrice. Černák si dokonca na rozdiel od Sýkoru dokázal zachrániť aj holý život. Možno práve "útekom" do väzenia, od ktorého si nepochybne sľuboval niečo iné ako v súčasnosti prebiehajúci proces. Stále má však ešte nádej, že ak ho súd neuzná vinným z vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka, nedostane mimoriadny trest a na slobode strávi pomerne veľkú časť svojho života.
PETER TÓTH