Dva večierky v Berlíne - dnes aj pred desiatimi rokmi

"Čo si robil za studenej vojny, oco?" "Na jej konci som išiel do Berlína a doniesol som ti odtiaľ kúsok berlínskeho múru." Oslavy v Berlíne pri príležitosti pádu múru tento týždeň, ako aj pouličná párty, ktorá sa spontánne rozbehla, keď nemeckí komunisti

otvorili hraničný priechod 9. novembra 1989, boli len jednostrannou záležitosťou. Zatiaľ čo jasajúci západní Nemci - Weiss sa topili v oceánoch šampanského, obyvatelia východného Nemecka - Ossis, príliš chudobní na podobný druh radovánok, sa zamyslene, trochu unavene a akoby stratení potuľovali okolo. Až na poslednú chvíľu súhlasili organizátori osláv 10. výročia tejto udalosti v nemeckom parlamente Reichstag s tým, aby sa východonemecký disident Joachim Gauck objavil vo svetle reflektorov spolu s kancelárom Gerhardom Schröderom a jeho predchodcom Helmutom Kohlom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nedávnych prieskumov agentúry Hans Boeckler Foundation sa dve tretiny zo 16 miliónov východných Nemcov cítia bohatšie než pred desiatimi rokmi. To ale znamená, že jedna tretina nie. Ani to neprekvapuje, keď si uvedomíme, že nezamestnanosť vo východnom Nemecku je dvakrát vyššia než v západnom. A bola by ešte vyššia, keby sa zo západu na východ nepresúvalo okolo sto miliárd dolárov ročne. Najhlbšie padli práve tí z "elity" komunistického režimu, teda robotnícka trieda. Hrdzavejúce továrne boli zatvorené a neuplatnili sa ani právnici, lekári, učitelia a štátni úradníci, ktorých kariéra sa automaticky spájala donášaním pre Stasi. Sledujúc tento trpký vývoj, zdá sa až prekvapujúce, že len jeden z piatich Ossis je stúpencom Strany demokratického socializmu (PDS), teda bývalých komunistov. Výstredné volebné postoje spojené s xenofóbnym pravicovým extrémizmom, sú časťou kultúry bývalého východného Nemecka - tu dochádza k väčšine rasistických útokov na cudzincov, hoci čo do počtu obyvateľov tu žije iba jedna pätina všetkých zjednotených Nemcov. Zdá sa preto, že Ossis sú dnes stále záťažou pre viac prosperujúci a osvietenejší západ Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

Čas a vzdelávanie však chorobu rasizmu vyliečia a stane sa to pravdepodobne rýchlejšie v Nemecku než v iných postkomunistických krajinách. Rozdiely východnej a západnej ekonomiky sa časom tiež vyrovnávajú a za dvadsať rokov nebudú väčšie, než boli na začiatku prvej svetovej vojny. Teda koniec dobrý, všetko dobré?

"Antifašistický obranný múr", ako ho nazýval východonemecký režim, bol príšernou stavbou, kde prišli o život stovky ľudí len preto, že sa chceli dostať do inej časti svojho vlastného mesta. Šesť cudzích armád a tisíce nukleárnych zbraní bolo sústredených na pôde rozdeleného Nemecka. Ako sme mohli dovoliť znovuzjednotenie najväčšieho štátu strednej Európy so skúsenosťami z dvoch svetových vojen a nebáť sa pritom, že sa spustí lavína? Samozrejme, že mohli. Ľudia, ktorí tam žili, dokázali, že celé komunistické chvastanie a vyhrážky boli falošné a všetky poststalinské režimy do jedného padli. To, čo sa začalo vo Francúzsku v roku 1789, efektívne sa skončilo v Berlíne v roku 1989. A tak som zobral kúsok berlínského múru pre svoju dcéru (pekný veľký kúsok s vydareným sprejovým graffiti) a odišiel na pár dní do Poľska predtým, než som zašiel do Prahy na ďalšiu revolúciu. "Tak kde je môj kúsok toho múru, oco?" Bohužiaľ. Zatiaľ čo som mal vo Varšave pri ministerstve kultúry zaparkované auto, aby som tam urobil interview s nejakou zapadajúcou poľskou hviezdou-herečkou, ktorá bola v tom čase ministerkou, niekto sa vlámal do môjho auta a ukradol mi kufrík. Zlodeji v ňom mohli nájsť niekoľko kaziet, oblek na interview s prezidentom a tiež tvoj kúsok múru. Domnievam sa, že môj voz vykradli predovšetkým preto, že mal nemeckú poznávaciu značku.

SkryťVypnúť reklamu

GWYNNE DYER, Londýn

(Autor je historik a publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 275
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 158
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 749
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 265
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 804
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 755
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu