Washington až do včerajšieho dňa mlčky prehliadal slová, ktoré na konto jeho zahraničnej politiky a politiky globalizácie, ktorá nie je vlastne ničím iným než "nástrojom" dominancie Západu, adresoval minulý týždeň z Paríža prezident Jacques Chirac. Až včera hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí James Rubin - aj to len v rámci odpovedí na novinárske otázky - reagoval na jeden z najostrejších výpadov, teda aspoň zo strany západnej krajiny, aký kedy kto vyslovil na konto úlohy USA a miery ich zodpovednosti v medzinárodnej politike.
Minulý týždeň na stretnutí v Elyzejskom paláci pri príležitosti 20. výročia Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné vzťahy Chirac otvorene odsúdil izolacionizmus a unilaterializmus USA, proti ktorému postavil myšlienku "multipolárneho sveta", v ktorom by Európa mala byť dôležitým článkom rovnováhy. Ďalej kritizoval USA, že vinou nesúhlasu Kongresu otávajú nezainteresované vo viacerých závažných otázkach svetovej politiky. Uviedol to v súvislosti s neschválením zmluvy CTBT o nešírení jadrových zbraní Senátom, no upozornil, že USA neratifikovali ani také dokumenty, ako sú dohody o zákaze nášľapných mín alebo konvencia o vytvorení medzinárodného trestného súdu. "Francúzsko nemôže a neakceptuje, aby regionálna obranná organizácia hrala úlohu svetového policajta," povedal ďalej Chirac na konto NATO.
Rubin odkázal Francúzom, že by urobili lepšie, keby sa viac sústredili na samotnú podstatu bezpečnostných otázok a menej sa zamestnávali tým, čo prislúcha riešiť vo Washingtone. "Zdá sa nám zvláštne, že Francúzsko tak veľmi zamestnáva nebezpečenstvo, ktoré preň predstavuje veľmoc USA, o to viac, že aj Francúzsko tak ako my je konfrontované nebezpečenstvom zo strany Iraku a iných krajín, ktoré sa snažia vyrábať zbrane hromadného ničenia a aj sú odhodlané použiť ich.
Pobúrený štatistikou, ktorú nedávno zverejnila OSN, že traja najbohatší muži sveta majú väčší majetok, než je národný majetok 35 najchudobnejších štátov s 600 miliónmi obyvateľmi spolu, Chirac 4. novembra ďalej povedal, že vo veci ekonomickej organizácie sveta a hodnôt, ktoré by mali byť určujúce, neexistuje široký konsenzus. Ani jeho minister zahraničných vecí Hubert Védrine sa nenechal zahanbiť a pokračoval: "Všade vo svete ľudia, ktorí chápu demokratické myšlienky, majú niekedy pocit, že Západ zneužíva hodnoty skutočne univerzálne, aby vďaka nim utužil svoju sféru vplyvu." "Poznanie vo svete sa posúva. Žiaden štát, ba ani veľmoc, mu nemôžu dlho odolávať," povedal na záver francúzsky prezident. (kl)