Afganské vládne hnutie Taliban včera pohrozilo USA nešpecifikovanými akciami, pokiaľ medzinárodné spoločenstvo uvalí sankcie na Afganistan v súvislosti s rozhodnutím tejto krajiny nevyhostiť milionára saudskoarabského pôvodu Usáma bin Ládina, obviňovaného z podpory terorizmu. V liste adresovanom "ľudu Spojených štátov" vodca Talibanu mulla Muhammad Umar pohrozil "prekvapením", pokiaľ budú sankcie na Afganistan uvalené. Afganistan musí podľa rezolúcie OSN Usáma bin Ládina do nedele vyhostiť, v opačnom prípade bude musieť čeliť hospodárskym sankciám. Muhammad Umar v liste vyzval Američanov, aby intervenovali vo vláde proti sankciám. "Pokiaľ nepodniknete kroky v tomto smere, potom budete prekvapení tým, čo sa na vás rúti, a nebudete schopní s tým nič robiť," napísal.
MOLDAVSKEJ VLÁDE VYSLOVILI NEDÔVERU
Moldavský parlament včera odhlasoval nedôveru vláde reformistického premiéra Iona Sturdzu a privodil tak jej pád. Za odstúpenie hlasovalo 58 poslancov, proti hlasovalo 42. K odhlasovaniu nedôvery stačí jednoduchá väčšina zo 101 poslancov. Komunisti, nacionalisti a poslanci, ktorí sa odtrhli do vládnej koalície pravého stredu, aby podporili plány prezidenta Petra Lucinschiho na rozšírenie jeho právomocí, vyvolali minulý mesiac vnútropolitickú krízu, keď zablokovali kľúčové zákony o rozpočte a privatizácii, ktoré presadzoval Medzinárodný menový fond (MMF). Premiér Sturdza pohrozil, že odstúpi, pokiaľ poslanci do 12 dní neschvália predložené zákony. MMF pre vnútropolitickú krízu pozastavil vyplatenie úverov Moldavsku.
GENERÁL JARUZELSKI PÔJDE PRED SÚD
Poľský Najvyšší súd rozhodol, že proti bývalému poľskému prezidentovi generálovi Wojciechovi Jaruzelskému (76) bude znovu začaté súdne konanie pre krvavé potlačenie robotníckych nepokojov v poľských pobaltských mestách v roku 1970. Jaruzelského, ktorý bol v čase masakry ministrom obrany, z predchádzajúceho procesu s bývalými komunistickými činiteľmi v Gdansku vylúčili zo zdravotných dôvodov. Pred súdom vtedy zastalo dvanásť činiteľov obvinených z nariadenia tvrdého potlačenia robotníckych nepokojov v tomto meste v decembri 1970. Podľa oficiálnych údajov bolo 444 robotníkov zastrelených a ďalšie stovky zranených. Generála Jaruzelského parlament oficiálne zbavil viny za to, že v roku 1981 vo svojej krajine vyhlásil výnimočný stav. (ČTK)