Vyšiel testament rebela Thomasa Bernharda

"Rakúsko je príšerné. Reakčné, antiliberálne, antiumelecké. A Nemecko? Ešte horšie. Vatikán? Tam to predsa celé vymysleli. A čo Fínsko? Možno nie je až také bigotné, ale inak… A takto môžeme pokračovať ďalej. Krajina je sama osebe pravdaže vždy celkom ...

"Rakúsko je príšerné. Reakčné, antiliberálne, antiumelecké. A Nemecko? Ešte horšie. Vatikán? Tam to predsa celé vymysleli. A čo Fínsko? Možno nie je až také bigotné, ale inak… A takto môžeme pokračovať ďalej. Krajina je sama osebe pravdaže vždy celkom pekná. A takzvaný národ, alebo, ak chcete, obyvateľstvo, je koniec koncov tiež viac-menej v poriadku. Lenže politici a nimi spravovaný a zastupovaný štát - hrôza. Nedá sa to zniesť. Dá sa odtiaľ akurát tak emigrovať. Tak dobre, netreba rovno emigrovať, takto doslova to napokon nikdy nikto nemyslí. Nakoniec, všetci sú ešte stále tu." Tieto vety vyslovil Thomas Bernhard v jednom z posledných rozhovorov pred svojou smrťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pražské vydavateľstvo Prostor, ktoré sa na českej pôde už dávnejšie ujalo sprostredkovania prozaického diela rakúskeho spisovateľa a dramatika Thomasa Bernharda (1931-1989), si v týchto dňoch trúflo vydať autorov prozaický epilóg - takmer päťstostranový román Vyhladenie s podtitulom Rozpad, ktorý v origináli vyšiel v roku 1986. Vydavateľská odvaha v tomto prípade nespočíva ani tak v spoločenskej výbušnosti tohto textu. Praha či Bratislava nie je Viedeň a Rakúsko osemdesiatych rokov, ktorému Bernhard tak vášnivo nadával a ktoré s takou naliehavosťou preklína. Ide tu o čisto edičnú odvahu, pretože relatívna známosť Bernhardovho mena ešte nie je zárukou záujmu o knihu, ktorá je polygraficky bežným paperbackom, no za veľmi exkluzívnu cenu (v Českej republike 499 korún a na Slovensku dokonca 629). A potom tu samozrejme a predovšetkým ide o charakter tohto diela. Vyhladenie je masou textu rozdelenou na dve časti - a každá z nich je jedným jediným odstavcom. Ako sa s Bernhardovým posledným románom čitateľ vyrovná, je najmä v úvodných častiach, čiže v počiatočnej fáze "konzumácie", vecou odhodlania: treba sa ponoriť do textu a začať ho vstrebávať. No zahrievacia fáza trvá kratšie, než by sa zo začiatku zdalo - a potom je už čitateľ na jednej litanickej vlne Vyhladenia. Rozprávačom alebo skôr chrličom je Franz-Josef Murau, ktorý sa dozvie, že jeho rodičia a brat prišli pri autonehode o život. Namiesto ľútosti a vzlykov tryská z rozprávača nekonečný prúd nemilosrdnej bilancie, sarkastického popisu rodinného sídla Wolfsegg, z ktorého sa kedysi vymanil, rovnako ako sa vymanil z pazúrov Rakúska a usadil sa v Ríme. To všetko rozpráva svojmu rímskemu žiakovi Gambettimu, spovedá sa mu a pritom - a to u Bernharda nikdy nesmieme prehliadať - tu nejde iba o Rakúsko a iba o rodinné sídlo Wolfsegg.

SkryťVypnúť reklamu

Murau robí súbežné vyúčtovanie s celým svetom, s civilizáciou, ktorej je on sám dokonalým produktom: materiálne plne zabezpečený, s intelektuálnou výbavou, ktorej prejemnenosť je výsledkom západnej, presnejšie povedané stredoeurópskej kultúry. V tomto je celé Bernhardovo dielo neobyčajne paradoxné. V druhej časti Vyhladenia je Murau na pohrebe svojich rodičov a brata vo Wolfseggu. Pozoruje a popisuje sídlo, personál, svoje sestry, smútočných hostí, mŕtvoly - až na mŕtvolu haváriou zohavenej matky - vystavené v rakvách. Sú to priam orgie pozorovania a hodnotenia, pretože rozprávač sa priznáva, že práve to sa stalo jeho neovládateľnou vášňou. Áno, vášeň a chlad neodmysliteľne patria k Bernhardovým hrdinom i k atribútom Bernhardovho písania. V druhej časti už román nadobúda naozaj monštruózne rozmery. Textová hmota sa vŕši po samú hranicu únosnosti, opakujúce sa hypnotizujúce minimalistické "fázové posuny" rozprávanie takmer zastavujú. Mechanické švy nadstavovania niektorých motivických línií vystupujú na povrch napríklad v porovaní s iným Bernhardovým románom Korektúra. Nie sú však výrazom nejakej umeleckej krízy neskorého Bernharda - aj keď za jeho prozaický vrchol sa zvykne označovať román Rúbanie lesa z roku 1984, ktorý vyšiel v slovenčine v roku 1990. Tieto sporné, menej intenzívne miesta celkovo fascinujúceho Vyhladenia sú zrejme spôsobené definitívnym "vyhladením" Wolfseggu - rozumej Rakúska - slovami, oným, obrazne povedané psychoanalytickým prístupom Muraua, prípadne Thomasa Bernharda: od svojich tráum sa oslobodzujeme, "vyhladzujeme" ich, len čo sme ich popísali.

SkryťVypnúť reklamu

JOSEF CHUCHMA

(Autor je redaktor MF Dnes)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 285
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 726
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 210
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 596
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 162
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 784
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu