"Volil som … človeka," mumle namáhavo Mychajlo, muž nedefinovateľného veku s modrými očkami plávajúcimi v alkohole. Po chvíli vysvitá, že "človekom" je ukrajinský prezident Leonid Kučma. Ešte než zahanbení susedia Mychajla odtiahnu za rukáv preč, stihne povedať, že Kučmov protikandidát, komunista Symonenko, bol v KGB a chce poslať Ukrajincov bojovať do Čečenska. Sympatická riaditeľka školy Nina Semenecová tiež volila Kučmu, pretože chce, aby Ukrajina "kráčala späť do západnej Európy". Nina priznáva, že platy miestnych ľudí sú malé a každý si privyrába spôsobom typickým pre vidiek - väčšinou produkciou z vlastných políčok a záhrad. V Troskynke i v ďalších volebných obvodoch ukrajinského vidieka však v prvom kole nevyhral Kučma, ale umiernený socialista Oleksandr Moroz.
V dedinách na hradskej do mestečka Boguslavova postávajú babky vo vlniakoch a gumených galošiach a predávajú vedierka zemiakov, tekvice a nakladané hríby. V niektorých obciach vraj miestne úrady núkali ľuďom za hlas Kučmovi päť kíl múky a pol kila margarínu. Vysokoškolský ašpirant Andrej, nezávislý volebný pozorovateľ, hovorí o predvolebnom vyplácaní mesiace zadržiavaných miezd a štipendií novučičkými, čerstvo vytlačenými bankovkami. Vitalij Danilov, malý mužík s ohrnutým nosom, opakuje to, čo počuť z viacerých strán - že miestna moc a vedenia podnikov sa snažia ľudí zastrašovať, aby ich donútili odovzdať hlas súčasnému prezidentovi. Na otázku, pre koho "pozoruje", po chvíli rozpačitého mlčania s úsmevom odpovedá, že pre noviny Točka zoru (Uhol pohľadu). Podľa ukrajinského zákona sa pozorovateľmi môžu stať len ľudia nominovaní kandidátmi. Občianske organizácie preto akreditujú svojich pozorovateľov ako novinárov. A tak je napríklad týždenník Točka zora, vydávaný nevládnym Výborom voličov Ukrajiny zrejme novinami s najväčším počtom dopisovateľov na svete - 16 tisíc. "O zápis do Guinnessovej knihy sme zatiaľ nepožiadali," uškŕňa sa šéf výboru, zamračený tridsiatnik Viktor Popov.
Pozorovatelia i volebné komisie sa nakoniec zhodujú v jednom - i druhé kolo prebehlo pokojne a bez incidentov. Hlavné prehmaty sa diali mimo volebných miestností. Viktor Popov tvrdí, že za voľby Ukrajina ešte zaplatí - napríklad poklesom kurzu hrivny, keďže Kučmova predvolebná politika značne odčerpala štátnu pokladnicu. Ukrajincom však nezostáva než veriť, že prezidentovi treba dať ešte jednu šancu. Slnko nad volebnou Ukrajinou medzitým rýchlo zapadá.
BAŠA JAVŮRKOVÁ, Kyjev