Jazykolamy typu "Strč prst skrz krk" či „Třitisíce třista třiatřicet stříbrných stříkaček" sú u nás všeobecne známe. Cudzojazyčné jazykolamy napríklad z Nemecka (Die Boxer aus der Meisterklasse boxten sich zu Kleistermasse. Und aus dem ganzen Massenkleister erhebt sich stolz der Klassenmeister!) alebo z Anglicka (How many cans can a cannibal nibble if a cannibal can nibble cans?) však pozná asi málokto. Ak sa chcete v tejto oblasti zdokonaliť, stačí navštíviť internetovú stránku Medzinárodná zbierka jazykolamov na adrese http://www.uebersetzung.at/twister. Jej autor Michael Reck z rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko na nej umiestnil 1430 výrokov, jazykolamov a prešmyčiek v 61 jazykoch. Je medzi nimi aj 14 záznamov v slovenčine, medzi nimi tieto: 1. Juro ruje Jura, 2. Klobučníčka, klobučník, kládli klobúk na ručník, 3. Všetci vojaci boli vyrukavičkovaní, ale veliteľ bol najvyrukavičkovanejší. Kapitolou samou o sebe sú hrubé anglické preklady jazykolamov. Tie slovenské sú preložené nasledovne: 1. George is beating George, 2. Milliner hatters were laying down the hats on the kerchief, 3. All soldiers were (nicely) gloved, but the commander was most (nicely) gloved.
JEDNORAZOVÉ MOBILY
Randice-Lisa Altschulová z amerického mesta New Jersey si nechala patentovať nevšedný vynález - jednorazový mobilný telefón s obmedzeným časom fungovania, ktorý sa po použití jednoducho vyhodí do koša. Pri jeho kúpe netreba podpisovať zmluvu ani platiť zriaďovací poplatok. Vynálezkyňa myslela predovšetkým na turistov, ktorým sú ich mobily v zahraničí zväčša nanič. Teraz si môžu nechať mobilný telefón doma a kúpiť si lacný jednorazový prístroj. Za túto cenu však netreba čakať žiadne zázraky. Mobil je poháňaný šesťvoltovou batériou. Je možné z neho telefonovať, nie však prijímať hovory.
ŠIMPANZY FILTRUJÚ VODU
Šimpanzy i paviány si pred pitím filtrujú vodu a odstránia z nej väčšinu patogénnych baktérií. V senegalskom národnom parku Niokolo Koba to zistili odborníci na primáty, ktorí sledovali skupinu šimpanzov a paviánov v období sucha, keď sa voda dala čerpať len z kaluží. Paviány a šimpanzy si vyhĺbili na kraji kaluže dieru tak, aby do nej cez piesok presiakla voda. Tá sa pri presakovaní prefiltrovala a v jamke ostala čistá. V nej sa už nevyskytovali prakticky nijaké mikróby. (TASR)