reč, v ktorej načrtli vládny program na nasledujúci rok. Tohto roku však bude kráľovná jedinou osobou, ktorá sa ocitne v Snemovni lordov iba vďaka aristokratickému pôvodu. Minulý týždeň 751 nehanebne nevolených šľachticov v Snemovni lordov zvolilo 75 zo svojich radov, ktorí zostanú v Hornej snemovne. Ostatní ukončili 800-ročnú históriu tak, že zavesili svoje hermelínové róby na klinec a vrátili sa na vidiecke sídla a majetky. 75 zvolených aristokratov sa pridá k 17 šľachtickým držiteľom postov a 447 doživotným peerom v novej Snemovni lordov.
Reforma Snemovne lordov je súčasťou modernizácie Veľkej Británie z iniciatívy labouristickej strany. Progresívne sily v britskej politike vždy považovali Snemovňu lordov za prekážku reformy hlavne v súvislosti s neotrasiteľnou väčšinou konzervatívcov, podporujúcich dedičných šľachticov. Po parlamentných zákonoch z rokov 1911 a 1949 sa právomoc Hornej snemovne zredukovala na úlohu revíznej a pozmeňujúcej komory. Právomoci dedičných aristokratov ďalej okresal zákon o doživotných šľachticoch z roku 1958, ktorý umožňuje súčasnému premiérovi vymenúvať nových členov Snemovne lordov.
Modernizácia je jedným z hesiel Tonyho Blaira a jeho novej labouristickej strany. Reforma Snemovne lordov je však skôr chaosom, než jasným plánom. Okrem manifestačného sľubu z roku 1997, v ktorom sa labouristi zaviazali odstrániť zasadacie a hlasovacie práva dedičných šľachticov, sú návrhy strany vágne. Blairovi kritici argumentujú, že predvádza svoje mocenské vrtochy. Skutočne, jediný spôsob, ako sa momentálne dostať do Snemovne lordov, je nechať sa vymenovať od premiéra. Blair od svojho zvolenia vytvoril rekordný počet nových peerov. Na jeho obranu však treba povedať, že mu ide iba o získanie rovnováhy v Snemovni lordov (v súčasnosti tam pôsobí 180 labouristických a 232 konzervatívnych peerov). Obvinenia zo zneužívania moci sa však veľmi nezhodujú s faktom, že Blair požiadal bývalého ministra konzervatívneho kabinetu, lorda Wakehama, aby predsedal komisii dozerajúcej na reformu Hornej snemovne. Pravdepodobnejšie sa zdá, že labouristi sú neistí v tom, čím vlastne chcú nahradiť túto snemovňu. Podriadenosť strany rozhodnutiam komisie vyjadruje túžbu mať "reprezentatívnu komoru so silným nezávislým prvkom". Správa lorda Wakehama by mala byť hotová koncom tohto roku. Podľa informačných šumov pôjde najskôr o návrh hybridu, v ktorom by sa spájal priamo volený prvok s vymenovaním. Je správne, že členstvo v Hornej snemovni parlamentu by nemal určovať pôvod, zdá sa však neprezieravé vydať sa na cestu ústavnej zmeny bez jasnej predstavy, kam sa človek túži dostať. TIM HAUGHTON
(Autor je spolupracovníkom SME)