Po harmonických oslavách desiateho výročia pádu berlínskeho múru sa nemecký Bundestag opäť dostáva do zabehaných koľají koalično-opozičných rozporov. V najbližších dňoch poslanci pravdepodobne rozhodnú o vytvorení hneď troch vyšetrovacích komisií, ktoré by sa mali zaoberať starými hriechmi strán dnešnej koalície aj opozície.
Najvplyvnejšou sa zdá aféra okolo zmiznutého miliónového príspevku pre kresťanských demokratov (CDU) od bývalého pokladníka Walthera Leislera Kiepa. Najnovšie koncern Krupp síce priznal existenciu príspevku do pokladnice strany, vylúčil však, podobne ako do aféry zainteresovaný obchodník so zbraňami Schreiber, akúkoľvek súvislosť s predajom tankov firmy Thyssen do Saudskej Arábie. Sociálni demokrati (SPD) si od komisie navyše sľubujú objasnenie role Kiepa v privatizácii siete čerpacích staníc a ropnej rafinérie v meste Leuna z dedičstva bývalej NDR nadnárodným konzorciom na čele s francúzskym koncernom Elf. Privatizáciou siete Minol/Leuna, kde sa celková výška úplatkov odhaduje na 100 miliónov mariek, sa už zaoberala vyšetrovacia komisia pre dedičstvo NDR v minulej legislatívnej perióde. Prípad však nebol nikdy uzavretý, pretože spolková vláda vtedy zadržiavala dôležité dokumenty, okrem iného denníky neskoršieho ministra hospodárstva Saska-Anhaltska Klausa Schuchta. Kiep pôsobil vo funkcii sprostredkovateľa medzi úradom kancelára a koncernom Elf Aquitaine po tom, ako sa nemecký Thyssen stiahol z privatizácie a Francúzi hľadali nového partnera. Zaujímavé je, že služby Kiepa ako vyjednávača s Tureckom využila aj dnešná vláda ešte v marci tohto roku. CDU označila pokus vládnej SPD ako "snahu odvrátiť pozornosť od vlastnej chaotickej politiky".
Opozícia ako odvetné opatrenie pravdepodobne iniciuje komisiu na prešetrenie aféry okolo stavby rodinného domu bývalého ministra v úrade kancelára a dnešného splnomocnenca EÚ pre Balkán Bodo Hombacha (SPD). Viaceré otázky adresované kancelárovi Schröderovi zo strany CDU v rámci hodiny otázok a odpovedí sa zdajú potvrdením tejto domnienky. Hombacha podozrievajú z toho, že zneužil svoje vtedajšie postavenie v krajinskej politike a nechal si od koncernu VEBA prakticky zdarma postaviť honosné rodinné sídlo.
Chystá sa aj zriadenie tretej komisie, ktorá by sa z iniciatívy SPD mala zaoberať korupciou okolo výstavby budov bývalých ministerstiev v bývalom hlavnom meste Bonn. Koalícia sa v tomto prípade zaujíma najmä o úlohu veľkoobchodníka s nehnuteľnosťami Kaafa a bývalého riaditeľa mestského úradu Dietra Diekmanna (CDU), ktorý sa koncom septembra obesil v cele predbežného zadržania. RICHARD MENCZER, Berlín
(Autor je spolupracovníkom SME)