ovi Clintonovi na budúci rok podarí presvedčiť Kongres, že ochrana, ktorú čínsky obchod dostane ako člen tejto organizácie, bude splatená vo forme opatrení, ktorými by vyhovel pravidlám medzinárodného obchodu. Aby si Peking zabezpečil americkú podporu, už teraz sľúbil vážne hospodárske reformy - zníženie taríf a uvoľnenie reštrikcií pre zahraničné investície. No kým na politickej a obchodnej úrovni, zdá sa, ide všetko po poriadku, mnohé signály poukazujú na akúsi studenú vojnu a preteky v zbrojení v oblasti vojenskej.
Do Pekingu včera po prvý raz od minulého roku odcestovala americká delegácia na rokovania o vojenskej spolupráci, obranná politika oboch krajín však má viac trecích plôch ako styčných bodov. Washington sa chystá vybudovať v juhovýchodnom Pacifiku systém protiraketovej obrany a Peking neprijíma argument, že je potrebný pre hrozbu, ktorú predstavuje komunistická Kórea pre okolité štáty. Systém má oveľa širší strategický význam, no Čínu znepokojuje predovšetkým to, že by mohol slúžiť aj na ochranu Taiwanu a Peking by tak nemohol budovanie medzinárodného profilu svojej vzbúrenej provincie sabotovať vojenskými vyhrážkami. Čína by rada vylepšila technickú úroveň svojej, počtom najväčšej armády na svete a Washington odhovára Izrael od toho, aby predal Pekingu radarový systém, vďaka ktorému by sa čínski vojenskí experti mohli dozvedieť viac aj o podstate amerických radarových technológií a oslabiť tak plánovaný ochranný dáždnik v juhovýchodnom Pacifiku.
Včera boli zverejnené aj nové fakty o čínskej špionáži v USA. Podozrenie sa prvý raz objavilo v 90. rokoch, keď Čína urobila na svojich jadrových raketových hlaviciach modifikácie veľmi podobné tým, ktoré krátko predtým na hlaviciach W-88 vyvinuli americké laboratóriá. Na základe informácie, ktorá prenikla z vládnych zdrojov, denník Washington Post včera uviedol, že vyšetrovanie úniku vojenského tajomstva sa dosiaľ možno neviedlo správnym smerom a do prípadu môžu byť zapojené viaceré zbrojárske firmy, s určitosťou však FBI stále nevie nič povedať o tom, či Čína aj ďalej vykráda vedomosti špičkových amerických vedcov. Existuje aj podozrenie, že dôkazy podhodila čínska tajná služba.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ