ponuku vydavateľstva BMG. Pätnásť štúdiových verzií skladieb, v ktorých titulnú postavu spieva Jozef Ráž, tri piesne naživo zaznamenané 25. októbra 1998 priamo počas predstavenia bez dodatočných úprav a dva záverečné bonusy vrátane tanečného megamixu ďalej interpretuje Peter Slivka (javiskový predstaviteľ Dávida má však na albume party Absolóna, ktoré v štúdiu vznikli na študijné účely ešte pred scénickou realizáciou), Katarína Hasprová, Stano Král, Ivo Heller, Marta Potančoková a Zbyňo Džadoň. "CD bolo pripravené už k premiére, ale vydavatelia reagovali tak ako všetci: Uvidíme, ako to dopadne a či sa to vôbec chytí. Možno bude päť repríz a pôjdete domov, chlapci," spomína pre SME na začiatky muzikálu Ľubomír Horňák. Okolo mladého režiséra Jozefa Gombára sa sústredil rovnako mladý kolektív a najprv sa čakalo na to, či zaujme a presvedčí publikum. Komplet tak nielenže vychádza až teraz, ale jeho doplnená dramaturgia zachytáva časový posun od prvotnej štúdiovej nahrávky až dodnes, poznamenaný tragickými udalosťami, ktoré zasiahli do života muzikálu. Koncom apríla, krátko pred posledným predstavením, zahynul pri autonehode Jozef Urban a vzápätí, takisto pod kolesami, číhal osud na Jozefa Ráža. Toho symbolicky "udržala nad vodou" aj voda z Fontány pre Zuzanu 3, ku ktorej Urban napísal niekoľko zo svojich posledných pesničkových textov. "Pre mňa osobne to bol z tohto pohľadu veľmi zlý rok, jedna rana za druhou. Zastavilo mi to na chvíľu kolieska. S Jožom Urbanom sme mali rozpracované nové projekty a s Jožom Rážom, ktorého som vždy bral viac-menej ako staršieho brata, sme spolu tiež veľa diskutovali, hoci sa nevenoval muzikálovému producentstvu," pokračuje Horňák.
Ďalším "Jozefom" v pozadí tohto muzikálu je americký prozaik Joseph Heller, ktorého román God Knows (1984, v českom preklade Bůh ví) bol v prvom štádiu inšpiráciou pre spoluautorov námetu, trojicu Horňák-Urban-Gombár. Za typicky sarkastickú parafrázu Starého zákona akoby osud potrestal aj Hellera. "V tom čase ho postihlo závažné neurologické ochorenie, na ktoré podľa štatistík zomiera 97 percent ľudí. Mnohí ľudia v tom videli trest za to, že si dovolil siahnuť na Dávida a zosmiešniť ho podľa svojich predstáv. Aj nám veľa ľudí vyčítalo, že sme si najmä v prvom dejstve dovolili tému bohorúhačsky premontovať. Obidve spomínané nehody boli veľké šoky, ale nikdy som ich nebral ako trest. Skôr ako školu, aj keď ešte neviem načo bola a čo som sa naučil," vraví Ľubomír Horňák - absolvent evanjelickej teologickej fakulty v Bratislave, hráč na klávesové nástroje a od roku 1991 člen skupiny Elán. Naopak, počas samotných príprav podľa jeho slov všetko nasvedčovalo tomu, že "vyššie sily urobili všetko" preto, aby sa muzikál zrealizoval. "Otvorili sa cesty kolektívu ľudí bez veľkých skúseností a odporúčaní. Vtedajší riaditeľ divadla Dušan Jarjabek mi neskôr povedal, ako sa bál, že to nedokončíme," spomína Horňák. "Čas však ukázal, že to dielo bolo schopné života. Napriek tomu, že dosť ľudí mu nebolo veľmi naklonených. Potvrdilo sa, že aj celý ten mladý tím je životaschopný, pretože väčšina z neho sa prehupla do muzikálu Krysař. Stále robia spolu a vznikol jednoliaty celok interpretov, nadšencov na vysokej profesionálnej úrovni," reaguje spevák a herec Peter Slivka.
Tesne po Kráľovi Dávidovi mala spolupráca tandemu Horňák - Urban pokračovať. "Začali sme pracovať na troch projektoch a intenzívne sme sa stretávali. Dokonca presne v deň nešťastnej havárie mal byť Urban so mnou v Bratislave," tvrdí Horňák. Výber tém na tri ďalšie muzikály mali ujasnený. Rozprávku Trojruža plánovali spracovať ako veľkú produkciu v športových halách v troch mutáciách pre slovenský, český a poľský trh. Fabulovaný príbeh Amadeus podľa hry Petra Shaffera a filmu Miloša Formana chceli prepojiť klasickou, upravenou aj novou hudbou ako ľahko prenosné zájazdové predstavenie pre slovenský trh. A muzikál Andy Warhol mal byť koncipovaný pre štyri veľké haly - dve v Amerike a dve v Európe. "Všetky projekty sú v rovnakej fáze. Na ktorý budú skôr peniaze, ten sa spustí prvý. Podľa rokovaní najbližšie vyzerá Amadeus, ktorý by sa mal spustiť v máji," prezrádza Ľubomír Horňák.
Jozef Urban, ktorý bude na projektoch podpísaný ako spoluautor libreta, by sa 29. novembra dožil 35 rokov. Pri tejto príležitosti mu o šesť dní skôr, v utorok 23. novembra o 19.00 h, vzdajú hold priatelia na benefičnom koncerte Takže tak… v bratislavskom Dome kultúry Zrkadlový háj na Rovniankovej ulici. Do svojho repertoáru s textami J. Urbana načrie Miroslav Žbirka, Janko Lehotský, Vašo Patejdl, Marcel Palonder, Oľga Záblacká, Barbara Haščáková, Beáta Dubasová, Katarína Hasprová, Peter Slivka, skupiny Dorian Gray, Broken Heart, Collegium SDS, Exfónia a Money Factor.
DALIBOR HLADÍK