nych podnikoch, teba potom povedať, že na "ťahúnske" miesto Volkswagenu Slovakia sa dostali tradičné piliere priemyslu ako VSŽ Košice, Slovnaft Bratislava a SCP Ružomberok.
Dôvody poľavenia tempa vo Volkswagene už predstavitelia podniku vysvetlili. Ide o miernu zmenu vo výrobnom programe, s ktorým sa spája dočasný pokles výroby. To by však už v týchto mesiacoch nemalo platiť - naopak v bratislavskom Volkswagene na budúci rok pripravujú otvorenie novej lakovne a pod nárast produkcie by sa mohol podpísať aj martinský závod Volkswagenu. Už na budúci rok sa tak automobilová výroba zrejme vráti na čelo slovenského priemyslu. Podľa údajov Štatistického úradu SR, ktorý zatiaľ disponuje iba septembrovými výsledkami, zaznamenávalo odvetvie výroby dopravných prostriedkov v septembri 1999 pokles tržieb o 15 percent. Za september tak tržby tohto odvetvia dosiahli 6,2 mld Sk. Tento pokles však nemá na svedomí iba Volkswagen. Nálsedky vojny v Juhoslávii spôsobili vážne problémy s odbytom aj Slovenským lodeniciam Komárno, ktoré nemajú ako svoje výrobky doručiť zákazníkom.
Výroba kovov, teda hutníctvo, zaznamenala v spetembri rast o 13 percent. Tržby tohto odvetvia dosiahli 8,7 mld Sk. Pozitívne sa na tom odzrkadľuje momentálny stav na hutníckom trhu, ktorý sa nachádza v štádiu expanzie. Z hľadiska tržieb prežíva pozitívne obdobie aj rafinérsky priemysel. Dôvodom je predovšetkým rozbeh projektu EFPA v Slovnafte. Opticky zvyšuje tržby aj nárast cien ropy, ktorý sa prejavuje aj na raste cien rafinérskych produktov. Na objem vyrobených produktov však tento rast pôsobí skôr negatívne. Po očistení tržieb od cenových pohybov zaznamenal slovenský rafinérsky priemysel v sptembri medziročný rast tržieb o 12,5 %. Ich výška presiahla 4 mld Sk. Napriek výrobným a predajným úspechom však podniky rafirnérskeho a hutníckeho priemyslu o veľkých úspechoch hovoriť nemôžu. Zadlženosť firiem ako VSŽ, Závody SNP či Slovnaft je totiž na hranici, prípadne už za hranicou únosnosti a bez urýchlenej finančnej reštrukturalizácie by sa tieto podniky aj napriek pozitívnemu vývoju tržieb dostali čoskoro do vážnych problémov.
Podľa údajov Štatistického úradu SR zaznamenáva väčšina odvetví priemyslu rast tržieb. Okrem výroby dopravných prostriedkov sa do mínusu dostávajú tržby už len v chemickom a elektrotechnickom priemysle. V chemickom priemysle zaznamenali tržby v septembri medziročný pokles o 5,6 %, v elektrotechnickom o 5,4 %.