aj vopred pripraveného scenára. Tomu by mohlo nasvedčovať napríklad aj neprijatie Ivana Čierneho medzi členov SOV, lebo veliteľ AŠK Dukla Banská Bystrica, nášho najúspešnejšieho klubu podľa výsledkov na medzinárodnom fóre, jednoznačne spĺňal požiadavku stanov SOV o možnosti voliť významnú osobnosť olympijského a telovýchovného hnutia. I. Čierny, okrem funcionárskych zásluh, bol atlétom solídnej medzinárodnej úrovne v behu na 110 m prekážok a ešte úspešnejším trénerom. Vo voľbách by určite získal nejaký bodík. František Chmelár vyhral navlas potrebnou presnou nadpolovičnou väčšinou 27 hlasov z 52 odovzdaných lístkov v tajnom hlasovaní. Na májovom 15. zasadnutí SOV odsúhlasili nové stanovy, ktoré síce musel odobriť Medzinárodný olympijský výbor, ale sú stále veľmi zložité a nedokonalé. Napríklad v jednom bode môže byť členom SOV každý olympionik, ktorý za posledné tri olympijské cykly štartoval na OH či ZOH. O dva články nižšie sa však v dokumente hovorí, že zasadnutie volí za riadnych členov štyroch olympionikov. V Čierneho prípade sa postupovalo podľa stanov a nesporne nespochybniteľná je aj právoplatnosť zvolenia Františka Chmelára.
Päťdesiattriročný dlhoročný športový funcionár nemusí byť zlým šéfom nášho olympizmu. Možno predpokladať, že väčšinu hlasov, či skôr všetky, dostal od zástupcov športových zväzov, ktorých je v SOV tridsaťšesť. Mnohé sú už teraz novému predsedovi SOV zaviazané, lebo im v krízovom momente pomohol (predovšetkým finančne) asi nie vždy v súlade s predpismi, ale rozhodne v prospech užitočnej veci. F. Chmelár nie je síce známy medzi športovcami, ale medzi funkcionármi veľmi dobre. Napokon ani Vladimír Černušák, predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch alebo nedávno zosnulý prezident Medzinárodnej atletickej federácie Primo Nebiolo neboli nijakými extra športovcami.
František Chmelár po víťaznej voľbe viac razy pripomenul, že ho zvolili iba do jari roku 2001 (vtedy by vypršal mandát V. Černušáka, keby neabdikoval). Tiež potvrdil, že funkcia vysokého úradníka na ministerstve je nezlučiteľná s postom predsedu SOV a najradšej by už od 1. decembra viedol slovenské olympijské hnutie ako profesionálny zamestnanec. Tiež naznačil, že zrejme urobí poriadky (aj personálne) na sekretariáte SOV, asi bude žiadať zvolenie dvoch ďalších členov do výkonného výboru SOV, ale skreše počet podpredsedov. Podľa všetkého si František Chmelár veľmi dobre uvedomuje, že ho čakajú "domáce" úlohy, a nie reprezentácia vo svete. V. Černušák napokon v MOV zostáva. Nový predseda SOV pôsobí ako nenápadný človek, ochotný hovoriť s každým, chodiť za ľuďmi, nielen ich prijímať. Do sveta sa nehrnie ("Osobne si neviem predstaviť, ako by som sa pripravil na medzinárodnú sféru," povedal), chce uskutočniť predovšetkým takú potrebnú morálnu očistu v slovenskom olympijskom hnutí. PETER FUKATSCH