Luxova životná dráha bola krátka, ale intenzívna

Bývalý predseda KDU-ČSL Josef Lux, ktorý sa 24. septembra podrobil v americkom Seattli transplantácii kostnej drene, včera nad ránom zomrel. Luxov zdravotný stav sa po operácii nečakane zhoršil 7. novembra, keď u neho prepukol zápal pľúc. Z domáceho ...

Bývalý predseda KDU-ČSL Josef Lux, ktorý sa 24. septembra podrobil v americkom Seattli transplantácii kostnej drene, včera nad ránom zomrel. Luxov zdravotný stav sa po operácii nečakane zhoršil 7. novembra, keď u neho prepukol zápal pľúc. Z domáceho ošetrenia ho museli previezť späť do nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti. Odstúpenie Luxa z funkcie predsedu strany a šéfa ich poslaneckého klubu zo zdravotných dôvodov minulý rok v septembri znamenalo medzník vo vývoji českej politickej scény. Predseda KDU-ČSL 24. septembra oznámil, že zo zdravotných dôvodov rezignoval zo svojich funkcií. Ponechal si len poslanecký mandát. Lux sa o svojom ochorení - chronickej myeloidnej leukémii - dozvedel asi desať dní pred oznámením rezignácie. Z najvyššej politiky odstúpil muž, ktorý svojím osobitným politickým štýlom doviedol ľudovú stranu na pozície, z ktorých mnoho rokov výrazne ovplyvňovala politické dianie v ČR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

POLITICKÁ KARIÉRA

V politike sa Lux začal angažovať v roku 1982, keď vstúpil do Československej strany ľudovej (ČSL), za ktorú ho po novembri 1989 kooptovali do Snemovne národov Federálneho zhromaždenia. V septembri 1990 sa postavil na čelo Československej strany ľudovej, od marca 1992 ho zvolili za predsedu nástupníckej Kresťanskej a demokratickej únie - Československej strany ľudovej. V júnových voľbách 1992 ho za KDU-ČSL zvolili za poslanca Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia. Súčasne sa stal podpredsedom českej vlády a ministrom poľnohospodárstva. V týchto funkciách sa udržal až do vymenovania novej vlády Miloša Zemana minulý rok v júni. Po minuloročných voľbách do snemovne sa stal predsedom poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Ako ministra poľnohospodárstva ho často kritizovali za chyby v privatizácii spracovateľského priemyslu, za spomaľovanie reštitučných procesov odkladaním vydania náhradných pozemkov či za len formálnu premenu bývalých poľnohospodárskych družstiev. Jeho pozíciu to však neohrozilo. Luxov vzostup urýchlili voľby do Poslaneckej snemovne v júni 1996. Nečakaný zisk opozičnej ČSSD, oslabenie do toho času dominantnej ODS a úloha "jazýčka na váhach" priniesli KDU-ČSL výrazné posilnenie vplyvu vo vládnej koalícii. Už tesne po voľbách sa nechal šéf ČSSD Miloš Zeman počuť, že Lux by bol pre jeho stranu prijateľným ministerským predsedom, ktorý by mohol počítať s väčšou podporou ako predseda ODS Václav Klaus. V novej vláde získali ľudovci spoločne s Občianskou demokratickou alianciou polovicu kresiel.

SkryťVypnúť reklamu

OBRATNÝ SLALOMÁR

Postupom času sa Lux profiloval ako kritik "bezbrehého" liberalizmu a stal sa výrazným propagátorom termínu "sociálno-trhové hospodárstvo". Svoje postavenie na politickom výslní si dokázal vydobyť aj vďaka obratnému manévrovaciemu štýlu, ktorý mu vyniesol renomé úspešného sprostredkovateľa. Na druhej strane si však za obratný slalom medzi všetkými stranami vyslúžil prezývku had. Jeho nepopularita sa v roku 1997, po páde Klausovej vlády, dostala až do takého bodu, že pri jeho prejave v parlamente sa z poslaneckých lavíc ozývalo prenikavé syčanie.

Luxova politická hviezda zažiarila najjasnejšie na záver roku 1997. V krízovej situácii, keď postupný rozpad vládnej koalície ODS, ODA a KDU-ČSL vyvrcholil odchodom ľudovcov a vzápätí aj ODA z vlády, sa Lux stal jedným zo stabilizačných prvkov. Prezident Václav Havel ho poveril vedením predbežných rozhovorov o podobe vlády, ktorá mala ČR doviesť k predčasným voľbám. Napriek tomu, že sa vtedy o Luxovi špekulovalo ako o najvážnejšom kandidátovi na premiérske kreslo, výsledkom jeho misie sa nakoniec stala vláda premiéra Tošovského, v ktorej si Lux a ľudová strana zabezpečili významné postavenie.

SkryťVypnúť reklamu

SILNÝ ŠÉF

Ako predseda KDU-ČSL si Lux po celé 90. roky udržiaval v strane dominantné postavenie. O stabilite jeho predsedníckeho kresla sa z celkom iných ako zdravotných dôvodov začalo vážnejšie špekulovať až po minuloročných voľbách do Poslaneckej snemovne a predovšetkým po skončení rokovania o podobe novej vlády. Luxova vízia spoločnej vlády KDU-ČSL, ČSSD a Únie slobody stroskotala predovšetkým na neústupnosti únie a ľudovci sa náhle ocitli v neobvyklej opozičnej úlohe.

O prekvapujúci ťah sa Lux pokúsil na prelome augusta a septembra minulého roka, keď listom vyzval predsedu ODS Václava Klausa na osobnú schôdzku. Obaja politici a bývalí vládni kolegovia si pritom v poslednom čase vymenili prostredníctvom médií mnoho invektív a podľa komentátorov boli práve ich vzájomné antipatie jednou z najvážnejších prekážok obnovenia bývalej vládnej koalície. Klaus nakoniec Luxovu ponuku odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

RODINNÝ ŽIVOT

Pri príprave na operáciu v USA 8. septembra Lux tvrdil, že odišiel z funkcie, ale nie z politiky, pretože každý človek, ktorému nie je ľahostajný svet okolo neho, svojím spôsobom vytvára politiku, veci verejné. Dodal, že mu choroba nezmenila rebríček hodnôt ani jeho politické presvedčenie.

Josef Lux sa narodil 1. februára 1956 v Ústí nad Orlicí. Vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku v Brne. Do roku 1990 pracoval v poľnohospodárskom družstve v Zálší. S južnou Moravou bol silne zrastený a nikdy nezabudol, odkiaľ pochádza. Práve v tejto oblasti mala KDU-ČSL najsilnejšie voličské zázemie. Josef Lux bol rodinne založený. S manželkou Věrou má šesť detí: Veroniku (21), Josefa (19), dvojčatá Anežku a Jana (18), Mariu (15) a Lidušku (10). (ČTK, r, FOTO – TÝDEN)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu