Cyperský minister zahraničných vecí Jannakis Kasulidis sa ospravedlnil za príkoria a bezprávie, ktoré mohli cyperskí Turci v minulosti pociťovať a vyzval obidve komunity na rozdelenom ostrove, aby preukázali triezvosť a snažili sa o dohodu bez lipnutia na formuláciách a predbežných podmienkach. Kasulidisovo ospravedlnenie prichádza v čase, keď generálny tajomník OSN Kofi Annan rokoval v Ankare s tureckým premiérom Bülentom Ecevitom. Pri príležitosti nedávneho summitu OBSE rokoval Annan s predstaviteľmi oboch cyperských komunít. Generálny tajomník OSN pripravuje pôdu na nepriame (približovacie) rokovania, ktoré majú začať 3. decembra v New Yorku.
VAN DER STOEL VARUJE PRED EXTRÉMIZMOM
Pred následkami rýchlo sa vzmáhajúceho islamského extrémizmu v Strednej Ázii varoval vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre národnostné menšiny Max van der Stoel vo vysielaní holandskej televízie. Spomenul predovšetkým Tadžikistan, Uzbekistan, Kazachstan a Kirgizsko, ktoré by sa podľa jeho slov mohli stať novým Kosovom, ak Európa a USA nepredložia program ekonomickej obnovy stredoázijského regiónu. Destabilizácia môže vzniknúť na viacerých miestach v tejto oblasti v konečnom dôsledku prerásť do občianskych vojen, zdôraznil van der Stoel. Podľa neho sa extrémisti z Afganistanu pokúšali o zvrhnutie vlád v Uzbekistane a Tadžickej republike a o vytvorenie islamistického štátu. M. van der Stoel sa okrem toho domnieva, že medzi veľkým počtom nových mešít v oblasti a obchodom s drogami existuje úzke prepojenie.
MILIÓNY EURÓPANOV VYSKÚŠALI HEROÍN
Približne tri až päť miliónov obyvateľov Európskej únie (EÚ) vyskúšalo aspoň raz v živote heroín. S marihuanou má skúsenosti až 40 miliónov ľudí vrátane mladistvých. Vyplýva to z výročnej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), ktorú včera zverejnili v Bruseli. Marihuanu podľa správy vyskúšal každý piaty obyvateľ EÚ vo veku 15 - 16 rokov a každý štvrtý vo veku 15 - 34 rokov. Najviac konzumentov konope je v Dánsku, Španielsku a vo Veľkej Británii. Skúsenosti s kokaínom má jedno precento až tri percentá Európanov. Problémy s drogami má z 375 miliónov obyvateľov 15 členských krajín EÚ asi jeden až 1,5 milióna ľudí. Drogovo závislí sú najmä muži, pričom vek, v akom sa začínajú liečiť, sa pohybuje v rozpätí od 24 do 33 rokov. Rôznej forme liečenia sa v súčasnosti podrobuje asi 300 000 ľudí. Ročne zomrie v dôsledku predávkovania drogami (najmä heroínom) v EÚ šesť- až sedemtisíc ľudí, pričom tendencia je klesajúca.
(TASR, ČTK)