42. medzinárodný filmový festival v Lipsku

Desať rokov po zjednotení Nemecka uvidíte v Lipsku prázdne rozpadávajúce sa výrobné haly, obrovské opustené administratívne budovy, nezamestnaných robotníkov, ruských pouličných hudobníkov, ľudí, ktorí si kupujú hranolky v McDonalde… Zmeny dotvára aj ...

Desať rokov po zjednotení Nemecka uvidíte v Lipsku prázdne rozpadávajúce sa výrobné haly, obrovské opustené administratívne budovy, nezamestnaných robotníkov, ruských pouličných hudobníkov, ľudí, ktorí si kupujú hranolky v McDonalde… Zmeny dotvára aj "záhadné" zmiznutie áut značky Trabant z často upchaných ulíc mesta.

Desať rokov po páde berlínskeho múru však naďalej v Lipsku existuje jeden z najstarších medzinárodných filmových festivalov, ktorý sa špecializuje na dokumentárne a animované filmy. Jeho zatiaľ posledný, 42. ročník prebiehal počas šiestich dní v šiestich kinách a jeho program tvorilo vyše 30 sekcií, z toho dve súťažné: Medzinárodná súťaž dokumentárnych filmov, do ktorej bolo tento rok vybraných 18 filmov z 11 krajín, a Medzinárodná súťaž animovaných filmov, v ktorej sa počet odpremietaných filmov blíži k číslu 50. Tento rok sa v programe festivalu objavila aj retrospektívna sekcia nazvaná Slovenská filmová jar. Boli do nej zaradené krátke slovenské filmy zo šesťdesiatych rokov režisérov Ladislava Kudelku, Vlada Kubenka, Štefana Kamenického, Juraja Jakubiska, Ela Havettu, Dušana Trančíka a Dušana Hanáka. Dvaja z nich - Štefan Kamenický a Dušan Hanák - sa osobne zúčastnili festivalu (Dušan Hanák dokonca aj ako člen medzinárodnej poroty) a na konci projekcií odpovedali na otázky divákov. Záujem divákov zaskočil nielen dvojicu slovenských režisérov, ale aj samotných organizátorov festivalu, ktorí boli nútení urobiť zmeny v programe a retrospektívu slovenských filmov premiestniť do väčšieho kina. O prekvapenie sa postaral dokumentárny film Ladomírske morytáty a legendy slovenského režiséra Petra Kerekesa. Ten získal hneď tri ocenenia: Striebornú holubicu od medzinárodnej poroty, cenu médií a taktiež cenu ekumenickej poroty. Hlavnú cenu medzinárodnej poroty Zlatú holubicu si odniesol ruský režiséra Dmitry Kabakov za film Odna, v ktorom zachytil na surový čiernobiely materiál život na prvý pohľad malej a nenápadnej starej ženy. K zaujímavým filmom patril taktiež dokumentárny film Chastnye kroniki - Monolog ruského režiséra Vitalija Manského. Ten vyše šesť rokov zbieral amatérske (rodinné) filmy nakrútené 8-milimetrovými kamerami od vyše 200 ľudí, aby z nich zostrihal jedenapolhodinový film, ktorý sa stal zobrazením života v Rusku v posledných 30 rokoch. V súťažnej sekcii animovaných filmov sa objavilo hneď niekoľko skvelých prác animátorov, a to najmä z Veľkej Británie a Kanady. Skvelou prácou sa opäť prezentovala anglická spoločnosť Aardman Animations (u nás známa najmä filmami Nicka Parka), ktorá do súťaže poslala film Humdrum režiséra Petra Peaka. Postavy v krátkom, sedemminútovom filme neboli tentoraz vytvorené z plastelíny (ako by sa dalo očakávať), ale pomocou tieňov. Víťazom sa nakoniec stal francúzsky film Au bout du monde režiséra a animátora Konstantina Bronzita. V krátkom absurdnom príbehu je zobrazený príbeh niekoľkých ľudí (a zvierat), ktorí obývajú dom na vrchole kopca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Festival dokumentárnych a animovaných filmov v Lipsku patrí (ako je už pri nemeckých festivaloch nepísaným pravidlom) k výborne organizovaným a prináša to najzaujímavejšie zo súčasnej kinematografie. O jeho životaschopnosť sa netreba obávať.

(26. - 31. októbra 1999)

JOZEF OBUCH

(Autor sa festivalu zúčastnil ako zástupca ASFK v porote FICC)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 165
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 567
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 563
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 388
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 876
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 850
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu