Rosemarie Gracherová z nemeckého Trieru sa po rokoch výskumu a prekladania 2000 rokov starých receptov pokúsila zrekonštruovať jedálny lístok starých Rimanov. V jej reštaurácii Rímska pivnica sa už veľa rokov podáva staroveké menu, ktoré sa začína aperitívom "mulsumom" - suchým vínom s anízom a včelím medom. Nasledujú tri hlavné chody, napríklad šunka na myrte vo figovej omáčke, teľací rezeň v píniovej omáčka alebo opekaná zverina v omáčke z damaských sliviek. Vínové rolky na vavrínových listoch sa podávajú ako predjedlo. Ako dezert sa podáva pšenica zmiešaná s hrozienkami, píniovými semienkami a mandľami, omeleta s mandľami a medom alebo gratinované hrušky. Pri výbere jedál vychádzala z kuchárskej knihy Marca Gavia Apicia, ktorý sa narodil v roku 25 pred n. l. a za vlády cisára Tiberia (14 - 37 n. l.) bol najznámejším kuchárom Rímskej ríše. Pani Gracherovej trvalo desať rokov, kým skompletizovala recepty, ktoré neuvádzali množstvá používaných ingrediencií a nebolo jednoduché ani získať originálne prísady a koreniny. Posledné chýbajúce korenie objavila napríklad v Tunisku medzi beduínmi.
BLÁZON NA NÁMESTÍ NEBESKÉHO POKOJA
Čínskeho disidenta Wanga Wan-singa, ktorý už strávil osem rokov v psychiatrickej liečebni za to, že si verejne pripomenul výročie masakra na pekinskom Námestí nebeského pokoja, úrady poslali späť do nemocnice, pretože sa pokúsil zorganizovať tlačovú konferenciu. Wanga z psychiatrickej liečebne v An-kchangu prepustili na skúšku 18. augusta pod podmienkou, že nebude hovoriť s cudzincami a disidentmi a nebude počúvať vysielanie západných rozhlasových staníc ani sledovať západnú televíziu. Wanga (50) zadržali 3. júna 1992, keď sa na Námestí nebeského pokoja pokúsil rozprestrieť transparent na znak spomienky na obete, ktoré zahynuli tri roky predtým pri krvavom zásahu ozbrojených síl proti demonštrantom. Proti jeho vôli ho umiestnili do políciou kontrolovanej nemocnice v An-kchangu s diagnózou "politická monomámia", chorobou, ktorú odborné kruhy nepoznajú.
KÁVA OD MLADŠÍCH KOLEGOV BÝVA HORKÁ
Kto dostane v práci chuť na kávu, v žiadnom prípade by nemal posielať po ňu svojho mladšieho kolegu, varujú výsledky ankety v Londýne. Podľa prieskumu má až dvakrát viac mužov ako žien sklony úmyselne pripraviť nechutný nápoj, len aby ich spolupracovníci už viac neobťažovali podobnými prosbami. Najzlomyseľnejší sú v tomto ohľade muži do 25 rokov, ktorí sú často schopní naservírovať kávu odpornej chuti aj vlastnému nadriadenému. (TASR, ČTK)
PLEŠATÝM SÚ ŽENY VERNEJŠIE
Plešatí muži nemajú dôvod závidieť svojim priateľom, ktorých príroda obdarila bohatším a trvalejším vlasovým porastom. Z ankety talianskeho inštitútu pre prieskum verejnej mienky Ims totiž vyplýva, že pánov s plešinou manželky podvádzajú menej než možno príťažlivejších, hustovlasých pánov. Podľa výsledkov prieskumu osemdesiatštyri percent manželiek pánov s plešinou svoj manželský sľub bralo vážne, zatiaľ čo manželom, ktorých ešte vlasy nezačali opúšťať, bolo verných len 15 percent žien.
(TASR, ČTK)