Podľa Zdanoviča ide o druhú tajomníčku vojensko-politického odboru Veľvyslanectva USA v Moskve. Zadržali ju v pondelok večer a potom ju odovzdali pracovníkom amerického zastupiteľského úradu. Veľvyslanectvo USA odmietlo prípad bezprostredne komentovať, rovnako neodpovedalo na otázku agentúry ITAR-TASS, či zadržanú diplomatku v najbližšom čase pošlú späť do vlasti, alebo či bude zastupiteľský úrad vyčkávať, kým ju neoznačia za nežiaducu osobu. Všetky okolnosti záležitosti sú v súčasnosti starostlivo vyšetrované. "Táto Američanka sa snažila získať od istého ruského obyvateľa infomácie vojenskostrategického charakteru, ktoré sú štátnym tajomstvom," opisuje Zdanovič okolnosti zadržania. Zdanovič povedal, že diplomatku, ktorej meno neuviedli, identifikovali ako pracovníčku Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Podľa neskorších správ médií ide o 33-ročnú Cheri Leberknightovú.
Zadržanie americkej diplomatky sa odohralo krátko po tom, ako vojenskí predstavitelia USA oznámili, že vzniesli obvinenie proti poddôstojníkovi amerického vojenského námorníctva Dianielovi Kingovi, odborníkovi na techniku šifrovania, podozrivému, že v roku 1994 dodával Rusku tajné informácie. Štyridsaťročného Kinga zatkli 4. novembra vo Washingtone. Vyšetrovanie proti nemu sa údajne vedie už dva mesiace.
Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov včera vyjadril nádej, že zadržanie diplomatky USA obvinenej zo špionáže nenaruší vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou. "Dúfame a očakávame, že to nebude prekážkou vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom, zlepšeniu ovzdušia vo vzťahoch to však nepomôže," citovala Ivanova agentúra ITAR-TASS.
Desať rokov po skončení studenej vojny proti sebe Rusko a USA vzniesli za posledné mesiace prekvapujúco veľký počet obvinení zo špionáže. Naposledy v júli bez uvedenia akýchkoľvek dôvodov z Moskvy vyhostili pracovníka veľvyslanectva USA.