NATÁLIA HEJKOVÁ, trénerka basketbalistiek SCP Ružomberok a reprezentácie SR: "V ankete sa objavili mená, ktoré sama uznávam, azda len poradie v niektorých kategóriách by som zmenila. Napríklad v kategórii slovenský vedec vedie môj rebríček Ján Jessenius, u ktorého si vážim jeho európsky rozmer. V kategórii slovenský športovec bolo moje rozhodovanie ťažšie, pretože každé obdobie má svoju výraznú osobnosť. Obdivujem plavkyňu Martinu Moravcovú, pretože sa presadila v individuálnom športe, masovo rozšírenom a populárnom na celom svete. Petra Šťastného si tiež veľmi vážim, v súvislosti s ním si vždy spomeniem aj na Mikitu, ktorý je rovnako členom Siene slávy hokejovej NHL. Z udalostí sú na prvom mieste revolučné novembrové dni spred desiatich rokov, ale hlavne moment, keď Kňažko ako vôbec prvý v Československu žiadal zrušenie vedúcej úlohy KSČ. Zo svetových objavov to je lietadlo. Dodnes nepochopím, ako sa také obrovské plechové čudo dokáže vzniesť zo zeme."
KAROL KUČERA, slovenský tenisový reprezentant: "Najlepšie sa vyznám v kategórii športovcov a tu by som celkom iste zaradil do popredia olympijského víťaza v tenisovej dvojhre zo Soulu ‘88 Miloša Mečířa - považujem ho za výraznú osobnosť slovenského športu. Asi by som váhal, či zaradiť na 1. miesto jeho, alebo Petra Šťastného. Inak súhlasím, že v popredí je aj Martina Moravcová. Ondreja Nepelu si nepamätám, no zlatá olympijská medaila zo Sappora ‘72 prezrádza, že musel byť výnimočným krasokorčuliarom.V iných kategóriách by boli mojimi kandidátmi Alexander Dubček, 17. november 1989, Albert Einstein a mama."
JÁN POPLUHÁR, bývalý čs. reprezentant vo futbale, držiteľ striebornej medaily z MS 1962 v Chile: "Pokiaľ ide o kategóriu športovcov, každé obdobie malo a bude mať iné idoly. Tí neskôr narodení si môžu len ťažko pamätať na slovenských športovcov, ktorí boli výnimoční vo svojom odvetví. Nepochybne Peter Šťastný, Ondrej Nepela a Martina Moravcová mali a majú svoje vysoké hodnoty, ktoré im nemôže nikto zobrať. V kategórii slovenská historická osobnosť zatiaľ všetci traja, čo dostali najviac hlasov, patria do garnitúry, na ktorú sa dá ťažko zabudnúť. Každý z nich urobil pre našu republiku veľa práce." (šef, on, mb)
Vo Francúzsku sadia stromy "zeleného poludníka"
Francúzska ministerka kultúry Catherine Trautmannová minulý štvrtok v Dankerku zasadila prvý strom "zeleného poludníka". Imaginárnu čiaru dlhú 1200 kilometrov vytvorili pri príležitosti pripravujúcich osláv roku 2000, aby spojila toto francúzske mesto so španielskou Barcelonou. V tej istej chvíli 40-tisíc detí v 337 obciach krajiny, cez ktoré prechádza pomyselný poludník, zasadilo ďalších dvetisíc stromčekov. I v Paríži vyrastie nová zeleň pozdĺž poludníka, pomocou ktorého pred dvoma storočiami vedci Jean-Baptiste Delambre a Pierre Méchain definovali etalón metra - vzorkovú jednotku dĺžky. V roku 1799 predstavoval desaťmilióntu časť štvrtiny zemského poludníka. K redefinovaniu tejto fyzikálnej jednotky došlo v roku 1960 a 1983. Celý zalesnený pás bude pozostávať asi z 15-tisíc stromov 12 rôznych druhov. Sadenie stromčekov bude pokračovať až do 21. marca 2000 a zavŕši ho vysádzanie olivovníkov v Barcelone.
Spoveď roku 2000
Keďže rok 2000 vyhlásila katolícka cirkev za Jubilejný, Rím začiatkom nového roka očakáva viac ako 26 miliónov pútnikov z celého sveta, predpokladá sa preto aj zvýšený záujem o spoveď. Rím pripravil pre hriešnikov naozaj komfortné spovednice - budú zvukotesné, nebudú chýbať kožené kreslá a klimatizácia. Nové spovednice sa môžu pochváliť aj novým elektronickým a svetelným vybavením, ktoré im môžu závidieť aj nahrávacie štúdiá. (TASR)