V pôvodnej forme je ľudová hudba živá skôr na Slovensku než na Morave. Moravská hudba je však dnes živá v podobe, ktorú, pretavenú do rôznych žánrov a štýlov, prezentuje hudobný prúd nazývaný world music. Tým, že zastrešuje spoluprácu rôznych skupín, súborov i sólistov, world music, akokoľvek pranierovaná, tvorí priestor na zaujímavé experimenty. Projekty Jany Lewitovej a Vladimíra Mertu sú v našom kontexte nepochybným úspechom toho, čo si pod pojmom world music možno predstaviť.
Jednou z posledných noviniek tohto ťažko vymedziteľného žánru je nahrávka Moravské písně milostné skupiny Teagrass. To, čo Amerika i Európa zažíva už niekoľko rokov ako boom, môžeme v moravských piesňach prežiť v podobe, ktorá je aj slovenskej kultúre známa a prirodzená.
O charaktere skupiny Teagrass hovorí rôznorodá orientácia jej členov. Dominuje folk-folklór, bluegrass, swing. Východiskovou polohou je ľudový materiál strednej a juhovýchodnej Európy. Základnú nástrojovú zostavu tvoria husle (Stano Palúch), klarinet (Michal Zpěvák, na CD aj tarogáto a zobcová flauta), mandolína (Jiří Plocek), gitara (Michal Vavro, na CD aj gitarové perkusie a arco bizernica) a kontrabas (Petr Surý). Stano Palúch a Michal Vavro sú zo Slovenska. Základné zloženie dopĺňa viola, dobro a ženský spev. Ak je niečo pre túto nahrávku typické, určite je to radosť z tvorivej hry. Podľa toho, čo je napísané na obale, si napokon muzikanti nič viac ani nenárokujú. Kto nemá predsudky a počúva ich pozorne, musí sa smiať spolu s nimi. Pokiaľ ide o zámer "slobodné muzicírovanie", vydaril sa na sto percent. Špeciálne sa v improvizácii zaskvel klarinet a štýlová speváčka Alica Holubová z Hradišťana. Muzicírovaniu by však možno nezaškodilo trochu nadstavby a prestriedanie opakujúcich sa nástrojových sól. Opakovaním sa stierajú rozdiely medzi jednotlivými piesňami, rozmanitosť je prikrytá možno príliš jednoznačne bluegrassovým kabátom. Vyvážené kompromisy medzi štýlmi, napríklad v piesni Zelený víneček, gradujúca výstavba ako v Zajdi slunko zajdi a prílev nových zvukových farieb, akým bola "píšťalková" flauta v piesni Zakukala kukulienka, ukazujú, aké výborné by bolo, keby bolo experimentov ešte viac. Nájdite si, prosím, na prehrávači skladbu Kdyby mně tak bylo. Má tú správnu milostnú atmosféru. MARTINA PEKARIKOVÁ
(Autorka je hudobná publicistka)