"Nedávne prípady násilia sú dôkazom, že začarovaný kruh ešte nebol pretrhnutý," konštatuje sa v správe o dodržiavaní ľudských práv v Kosove, ktorú včera vo Viedni zverejnila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Správa pozostáva z dvoch častí: prvá mapuje dodržiavanie ľudských práv od októbra 1998 do júna tohto roku, keď bolo Kosovo pod správou Belehradu, a druhá sa zaoberá situáciou, ktorá nastala po príchode medzinárodných jednotiek KFOR.
Správa vo všeobecnosti konštatuje, že masívne porušovanie ľudských práv, ktorého sa dopúšťali juhoslovanské sily, vystriedala v lete tohto roku vlna násilia vracajúcich sa Albáncov, motivovaných väčšinou túžbou po pomste. Podľa autorov správy existuje dostatok dôkazov, potvrdzujúcich domnienku, že násilie voči kosovským Albáncom bolo výsledkom premyslenej stratégie a nie jednotlivých zlyhaní velenia a kontroly. Správa podáva prehľad všetkých zdokumentovaných prejavov porušovania ľudských práv, počnúc vraždami, mučením, zastrašovaním, krádežami a vyháňaním z domovov.
Podľa šéfa misie OBSE v Kosove Daana Evertsa sa však aj napriek pokračujúcemu násiliu v Kosove súčasná situácia diametrálne líši od predchádzajúcej. Spôsob, akým sa na násilí v Kosove pred príchodom jednotiek KFOR zúčastňoval priamo srbský štát, ho podľa Evertsa "štrukturálne odlišuje" od dnešnej situácie. Aj napriek tomu, že druhá časť správy prináša mnohé výpovede, svedčiace o úlohe, ktorú počas súčasnej vlny násilia zohráva Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK). UCK bola formálne odzbrojená a premenená na Kosovské ochranné zbory. Dodnes však nie je úplne jasné, ako mierou sa UCK podieľa na súčasnom násilí v provincii, namierenom najmä proti etnickým skupinám, predovšetkým Srbom, Rómom, ale aj tureckej menšine. Podľa autorov správy sa totiž popri aktoch osobnej pomsty čoraz častnejšie vyskytujú prípady organizovaného násilia, ktorého cieľom je zastrašovanie. Podľa Bernarda Kouchnera, šéfa misie OSN v Kosove, správa "opätovne cituje prípady násilia, ktorého obeťami sú najmä starší bezbranní kosovskí Srbi". Kouchner aj napriek tomu tvrdí, že situácia sa od konca júna dramaticky zlepšila.
(REUTERS, jk)