The Word Circle Foundation, Praha 1999
Herec, spevák a básnik, ktorý sa popri Gagarinovi stal druhým najvýznamnejším symbolom epochy šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov v Rusku. Kazety s jeho tajne prekopírovanými nahrávkami boli štandardnou súčasťou vybavenia takmer všetkých domácností. Dnes už čítankový autor, považovaný za Puškina dvadsiateho storočia, nemohol za svojho života vydávať knihy, nahrávať platne ani legálne koncertovať. "Horel, až zhorel," hovoria dnes Rusi.
Martin Walser: Johann
Volvox Globator, Praha 1999, preložil Radovan Charvát
Johann je dobový román s mnohými autobiografickými prvkami, rozpráva o genéze spisovateľa - o človeku, ktorý dôveruje iba svojim knihám a svojmu jazyku a ktorý sa stále učí uchopiť život do vlastných rúk. Postavy, zdanlivo vystupujúce z minulosti, sa tu objavujú veľmi živo a stávajú sa fascinujúcimi svedkami prítomného diania. V rámci frankfurtského knižného veľtrhu v roku 1998 táto kniha dostala prestížnu Mierovú cenu nemeckých nakladateľov a kníhkupcov.
Neale Donald Walsh: Hovory s Bohem III.
Pragma, Praha 1999, preložil Jan Brázda
Má to byť neobvyklý dialóg s Bohom. Je to už tretí diel náboženského bestselleru, napokon, kto by nechcel vedieť, čo diktuje Boh stojaci pri počítači svojej ovečke? Walshovi obdivovatelia sa môžu tešiť aj na diel štvrtý.
Jerzy Grotowski: Divadlo a rituál
Kalligram, Bratislava 1999, preložila Barbara Ertlová
Grotowski bol jednou z ťažiskových osobností divadla dvadsiateho storočia. Vraveli o ňom, že je hľadač a experimentátor, ktorý nadviazal na Artaudove vízie návratu k prameňom divadelnosti, k prvotným archetypálnym divadelným prejavom, že spájal prvky západného a východného divadla a konfrontoval pôvodné rituály s prítomnosťou. Vytvoril originálnu koncepciu chudobného divadla, v ktorom má ústredné postavenie herec a vzťah medzi hercom a divadlom. Odišiel z kamenného divadla, vytvoril vlastné Divadlo 13 radov, aby po čase úplne odmietol divadlo, v ktorom musí existovať herec a divák, uzavrel sa pred svetom a so skupinou spolupracovníkov a žiakov žil v tvorivom azyle v Pontedere v Taliansku. Kniha predstavuje jeho najvýznamnejšie texty z rokov 1965-1969.
Jorge Luis Borges: Nesmrtelnost
Hynek, Praha 1999, preložili Josef Forbelský, Kamil Uhlíř, Vít Urban, František Vrhel
O Borgesovi už každý vie, že bol kultovým argentínskym básnikom, prozaikom a esejistom. V nakladateľstve Hynek vychádza postupne celé jeho dielo a pre tento zväzok vydavateľ vybral prakticky všetky poviedkové cykly, ktoré počas svojho života Borges publikoval a ktoré už kedysi vyšli v češtine a v slovenčine. Nikdy však nevyšli takto pohromade. Do konca tohto roku Hynek avizuje ešte súbor esejí.
Jean-Charles Sournia: Dějiny pijáctví
Garamond, Praha 1999, preložila Galina Kavanová a Petr Himmel
Táto kniha je zaujímavým čítaním pre striedmych pijanov, pre ktorých sa stal alkohol, spoločnosť a bary a reštaurácie rozptýlením, a mala by byť zábavou pre tých, ktorí majú problém udržať konzumáciu alkoholu vo svojej moci. Sournia je lekár, člen lekárskej akadémie a dlhé roky bol poradcom francúzskeho premiéra pre otázky alkoholizmu.