Od korunovácie kráľa Štefana - ktorý vládol v rokoch 1000 až 1038 - odvíjajú Maďari svoju štátnosť a svätá koruna bola odvtedy vždy symbolom moci a legitimity. Po vymretí Arpádovcov vystriedala koruna mnoho vlastníkov - medzi nimi Václava z rodu Přemyslovcov, Anjouovcov, Turkov i Habsburgovcov a od roku 1608 bola istý čas umiestnená i na Bratislavskom hrade.
Po návrate z USA odpočíval jeden z najstarších európskych korunovačných klenotov v Národnom múzeu v Budapešti a všetci Maďari súhlasili s tým, že jeho cena ďaleko prevyšuje hodnotu 2056 gramov zlata a drahých kameňov. Tisícročie korunovácie sv. Štefana sa kryje s jubilejným rokom 2000, a preto maďarskej vláde napadlo dať miléniovým oslavám aj špecificky domáci kolorit. Oslavy milénia má odštartovať parlament slávnostným zasadaním 1. januára, na ktorom sa majú legislatívci odobrať obradne ku korune.
Kvôli pripravovanému výnosu si však do vlasov skočila opozícia a koalícia. Orbánova vláda vraj robí to isté, ako stredoveké šľachtické rody, keď si chce korunu prisvojiť a s ňou aj legitimitu vládnuť. Jej postup vyvoláva reminiscencie z horthyovského Maďarska, keď Hitlerov spojenec podporoval kult koruny v rámci kampane proti demokratom. Podľa ľavicovej opozície vyzdvihuje koruna kresťanskú tradíciu a uráža nekresťanov, provokuje susedné krajiny a vyvyšuje korunu nad prezidenta. Kritiku zožala špeciálne formulácia "Svätá koruna je aj dnes symbolom jednoty maďarského štátu" a "tento historický symbol dokazuje, že všetci občania sa podieľajú na moci". Na stredajšom zasadaní parlamentu sa diskusia nakoniec zvrhla na také otázky, či vlastne zaviedol kráľ Štefan Maďarsko do kresťanskej Európy alebo nie - spor, či dostal korunu od pápeža alebo od cisára pritom vôbec neprislúcha vyriešiť poslancom - je to oveľa viac parketa pre historikov. Do neskorého večera sa poslanci škriepili o jednotlivých slovíčkach, či má byť "stelesňovala" nahradený slovom "symbolizovala", „štát“ slovom „národ“ alebo nie. Dve sporné formulácie nakoniec vládny tábor vzdal, no to ešte zďaleka neznamená konsenzus.
KLAUDIA KÁSZLÓOVÁ