Je neskoro večer a posledný turista s nohami boľavými od celodennej chôdze odišiel do hotela. Na túto chvíľu pred Veľkou pyramídou ticho čakali iní návštevníci - pútnici pravdy. 44 duší zo vzdialených kútov Zeme, zo Spojených štátov, z Británie, Nórska, Nového Zélandu či Izraela, trpezlivo čaká, kým egyptskí policajti dokončia obchôdzku. Až teraz zostupujú do 4500 rokov starej stavby, ktorá fascinuje ľudstvo už stovky rokov. Pútnici so svojimi krištáľmi, šálmi a premýšľajúc o minulosti vstupujú jeden po druhom. Do slávnostného okamihu len občas zasiahnu vysielačky policajtov, pútnici sa však nenechajú rušiť. Tento nočný obrad pre nich predstavuje návrat domov. "Prichádzame z celého sveta, aby sme strávili v Izraeli a Egypte pár chvíľ s Ma (v starom Egypte bohyňa pravdy). Máme jedno spoločné - hľadáme pravdu," hovorí pracovník burzy z Oregonu George Riemer. Guru skupiny je Čalanda Ma, narodená v Indii a žijúca v Kalifornii. "Pyramídy sú nositeľkami vedomia, je to svetelná konštanta. Rýdzi zdroj svetla. Dodávajú ho tým, ktorí ho hľadajú a ktorí sem prichádzajú s vedomím. Ten priestor aktivizuje energiu," vysvetľuje precítene malá žena v sárí. Jej skupina nemá žiadne meno. "Nemám vieru a nepracujem s ňou. Viera v sebe obsahuje lož a to pre mňa vylučuje pravdu," vysvetľuje. Stúpencov sprevádza dvojhodinovým rituálom v kráľovskej sále v srdci Veľkej pyramídy. "Pýtajte sa sami seba. Ste obrátení k sebe? K Bohu? Ste na ceste svetla alebo tmy?" pýta sa so zatvorenými očami slabým, ale rozhodným hlasom, ktorý umocňujú steny sály. Jeden po druhom si pútnici líhajú do žulového neprikrytého sarkofágu. "Uzdravuj!" vyráža zo seba Ma, šľahajúc železným prútom. Jej pomocník pritom vyludzuje tajomnú zvonkohru. Rituál sa končí meditáciou a súhlasným mrmlaním v sále kráľovnej.
"Je to ako prísť domov, to je všetko, čo dokážem povedať, je to úžasné," hovorí po obrade fascinovaná účastníčka z Izraela. Do Egypta šla prvý raz. "Som si istá, že som tu už niekedy v dávnych časoch bola," tvrdí s istotou. Správcovia pyramíd v Gize podivné skupiny podobné tejto neodrádzajú. Skupina 15 ľudí zaplatí za to, aby mala celú pyramídu na tri hodiny len pre seba, 3600 egyptských libier (1052 dolárov). Za každú ďalšiu osobu sa počíta ďalších 70 libier. Skupina Čalandy Ma zaplatila za možnosť hovoriť s pravdou 5630 libier. Kvôli rituálom spojeným s koncom tisícročia si podľa správcov "prenajíma" pyramídu každý mesiac asi 40 skupín. Počíta sa s tým, že na budúci rok sa záujem zdvojnásobí. "Tento rok bol vďaka miléniu najúspešnejší, budúci rok bude mať možno záujem až 2000 ľudí mesačne," hovorí hlavný inšpektor pyramíd z Gizy Ahmed Haggar.
Všetky denné i nočné návštevy ustanú v polovici decembra a tak to zostane do 1. januára. Pyramídy sa totiž začnú pripravovať na veľkolepý koncert, ktorý tu 31. decembra usporiada francúzsky hudobník Jean—Michel Jarre. "Vnútorné priestory budú kvôli bezpečnosti zatvorené. Nový rok 2000 je veľká vec, každý chce byť tu, pred pyramídami," hovorí riaditeľ pamiatok v Gize Zahí Havás. Vylúčiť musia všetky náhodné incidenty. Vlani sa zabil nemecký turista skokom z výškovej budovy v Káhire. Veril, že po návšteve pyramíd sa mu nemôže nič stať.
Na prasknutie napínajú Havásovu trpezlivosť teroristi, ktorí tvrdia, že egyptské úrady zatajujú pravdu o pôvode pamiatok. Havás im hovorí pyramidioti. "Keď tu ľudia meditujú, nie je to problém. Existujú však naozaj hlupáci, ktorí plnia internet nepravdami a tvrdia, že skrývame dôkaz o stratenej civilizácii. Títo pyramidioti chcú zabrať pyramídy pre seba," hovorí riaditeľ. (ČTK, REUTERS)