V súvislosti s úplatkárskym škandálom okolo Kresťanskodemokratickej únie (CDU) hrozí bývalému kancelárovi Helmutovi Kohlovi, ktorý bol 25 rokov na čele strany, trestné stíhanie za niekoľko prečinov, ku ktorým možno patrí i pranie špinavých peňazí. Napísal to včera Bild am Sonntag. Najvyšší bonnský prokurátor Bernd König denníku povedal, že podľa prvého šetrenia sú na to predpoklady, a to nielen pokiaľ ide o spreneveru, ale tiež podvod a možno i pranie špinavých peňazí. Každý deň sa dozvedáme nové veci povedal König. Jeho úrad už dostal desať trestných oznámení na Helmuta Kohla.
USA VAROVALI SVOJICH OBČANOV
Spojené štáty americké v sobotu vydali celosvetovú výzvu svojim občanom, ktorí sa chystajú cestovať do zahraničia počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán a začiatku nového roku, aby boli v tomto období z bezpečnostných dôvodov mimoriadne ostražití. Ministerstvo zahraničných vecí USA totiž získalo dôveryhodné informácie o tom, že teroristické skupiny plánujú v tomto čase útoky proti Američanom. Dostupné informácie naznačujú, že môžu byť plánované útoky na rôznych miestach celého sveta, kde sa bude konať väčšie stretnutie ľudí alebo oslavy, uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničia. USA preto vyzývajú Američanov na zvýšenú opatrnosť a ostražitosť. Americkí občania by mali zhodnotiť otázku svojej bezpečnosti a vyhýbať sa davom či väčším zoskupeniam osôb, nepútať na seba pozornosť a necestovať na určené miesta v pravidelnom čase či rovnakou trasou. Upozornenie zároveň vyzýva Američanov v zahraničí, aby sa skontaktovali s najbližším americkým veľvyslanectvom
AMERICKÉ JADROVÉ ZBRANE V JAPONSKU
Americká armáda počas studenej vojny tajne rozmiestnila jadrové zbrane na dvoch japonských ostrovoch. Tokio pritom v období bipolárneho rozdelenia sveta vystupovalo ako nejadrová veľmoc. Informuje o tom Bulletin atómových vedcov, ktorý má vyjsť dnes v USA. Atómové bomby a hlavice umiestnili v 50. rokoch na ostrovoch Šišidžima a Iwodžima vzdialených približne 800 kilometrov od hlavných japonských ostrovov, ktoré po druhej svetovej vojne okupovali americké jednotky. Arzenálom ich mali v prípade vypuknutia jadrového konfliktu vybaviť americké bombardéry a ponorky. Americké ministerstvo obrany (Pentagon) minulý mesiac sprístupnilo archívne údaje týkajúce sa miest, kde USA počas studenej vojny tajne rozmiestnili jadrové zbrane. Jednotlivé obranné pozície boli označné iba iniciálami. Bulletinu atómových vedcov sa polohy "I" podarilo identifikovať ako ostrovy (Islands). (ČTK, TASR)