Flexibilný pracovný čas čoraz diskutovanejší

Problematika flexibilného pracovného času je v poslednej dobe dosť diskutovanou témou a viaceré spoločnosti s ňou už majú bohaté skúsenosti. Častokrát si pochvaľujú obe strany. V oblasti organizácie pracovnej doby sú očakávané veľké zmeny. Možno tak ...

Problematika flexibilného pracovného času je v poslednej dobe dosť diskutovanou témou a viaceré spoločnosti s ňou už majú bohaté skúsenosti. Častokrát si pochvaľujú obe strany. V oblasti organizácie pracovnej doby sú očakávané veľké zmeny. Možno tak usudzovať zo súčasnej situácie v západoeurópskych krajinách, kde sa výrazne rozširuje uplatňovanie nových foriem organizácie pracovnej doby - flexibilných pracovných režimov. Je to predovšetkým dôsledok tvrdých ekonomických podmienok na trhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké sú dôvody vedúce k zmenám? Zamestnávatelia si už nemôžu dovoliť vyrábať na sklad, udržiavať vyšší stav zásob hotových výrobkov, nevyužívať dostatočne drahé kapacity, ani platiť drahšiu nadčasovú prácu. Prejavuje sa teda snaha prispôsobovať pracovnú dobu okamžitej potrebe, dopytu alebo sezóne. To však výrazne zasahuje do života zamestnancov a vyžaduje ich ústretovosť.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa však organizácia pracovnej doby uplatňuje aj ako prostriedok stimulácie pracovníkov, uvádza Doc. Ing. Eva Hüttlová, CSc., v časopise Personalistika, práce a mzda. Stále viac ľudí preferuje možnosť spolurozhodovať o rozložení svojho voľného času, poprípade i skracovať svoj pracovný čas a zároveň oceňuje zamestnávateľa, ktorý im to umožní.

Flexibilné režimy majú rôznu podobu. Základným znakom je rozdielna dĺžka prevádzkovej a pracovnej doby, vyrovnávanie stanovenej a odpracovanej doby v určitom časovom úseku, znižovaní rozsahu nadčasovej práce, väčší počet pracovníkov než pracovných miest, individuálne kontá odpracovanej doby a väčšia či menšia časová suverenita pre zamestnancov.

Tým, že zamestnávateľ prispôsobí pracovnú dobu okamžitej potrebe, pozitívne ovplyvní náklady spojené s nadčasovou prácou, náhradou mzdy, viazanosťou obratových prostriedkov v zásobách a pod., dodacie lehoty alebo čas, počas ktorého je k dispozícii zákazníkom, a zvýši tak svoje konkurenčné možnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vo výrobných procesoch je typickým predstaviteľom týchto režimov zmluva o ročnej pracovnej dobe. Zamestnanec sa zaväzuje odpracovať ročne určitý počet hodín, pracovná doba je rozdelená nerovnomerne a pracovný týždeň je v rôznych obdobiach rôzne dlhý. Režim môže byť uzatvorený, tj. uplatňuje sa spravidla pri sezónnych výrobkoch, kedy sa dĺžka pracovného týždňa stanoví pre jednotlivé obdobia roku dopredu. Ako príklad možno uviesť podnik, ktorý vyrába napríklad lyže a má v prvej tretine pracovný týždeň dlhý 36 hodín, v druhej tretine 40 hodín a v poslednej tretine 44 hodín. Druhou možnosťou je otvorený pracovný týždeň, kedy sa týždenná pracovná doba operatívne mení v stanovenom rozsahu podľa potreby. Ako príklad možno uviesť podnik na výrobu náradia, ktorý v závislosti na dopyte používa 36- alebo 42-hodinový týždeň. Priaznivejšie pôsobí, ak zamestnanci sami rozhodujú o rozvrhnutí času vzhľadom na svoje pracovné úlohy. Napríklad v softvérovej firme si každý môže určiť začiatok práce a môže sa rozhodnúť, koľko hodín v stanovenom rozsahu v uvedený deň odpracuje. Podľa potreby môže jeden deň pracovať 6 hodín a ďalší desať hodín. Môže si nadpracovať mimoriadnu dovolenku a so súhlasom vedúceho môže niekedy pracovať doma.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto model si vyžaduje zaviesť individuálne kontá odpracovanej doby. Niekedy sa umožňuje, aby si zamestnanec sám stanovil priemernú dĺžku svojej pracovnej doby, na ktorú sa uzatvorí zmluva. Od takto stanovenej pracovnej doby sa pripúšťa určitá odchýlka, sledovaná na individuálnom konte. Odchýlky sa musia ku koncu daného obdobia vyrovnať. Zamestnanec má napokon možnosť kedykoľvek zistiť zostatok svojho konta. Zamestnávateľ určuje pracovnú dobu operatívne niekoľko dní dopredu podľa potrieb prevádzky a po dohode so zamestnancom. To je síce náročné na plánovanie a koordináciu, zato však dáva možnosť pružne sa prispôsobiť sa dopytu po službe alebo tovare. Známe príklady tejto organizácie pracovnej doby sú v obchodných domoch a hotelových komplexoch. (r )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 826
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 077
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 876
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 743
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 546
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 395
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 051
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 798
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu