Traja obyvatelia Bosny prišli o život a ďalší piati utrpeli zranenia pri výbuchu protitankovej míny z juhoslovanskej vojny v rokoch 1992-95, ktorá explodovala v utorok na predmestí Sarajeva. K výbuchu míny došlo, keď robotníci energetickej spoločnosti Elektroprivreda kládli na zem káble tesne mimo oblasti, v ktorej sa už uskutočnili odmínovacie práce. Išlo o protitankovú mínu TMM1. Nie je známe, prečo robotníci vstúpili na nebezpečné územie. Podľa zdrojov bosnianskeho centra pre odmínovacie práce je miesto incidentu známe ako nebezpečná zóna, kde sa stále nachádzajú míny nastražené počas 43-mesačného ozbrojeného konfliktu. Sarajevo v tom čase obliehali srbské sily. Po celej Bosne je stále rozmiestnený asi jeden milión mín a každý mesiac si vyžiadajú nové obete.
PRODI A VERHEUGEN V JANUÁRI NA SLOVENSKO
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi a komisár Európskej únie (EÚ) pre rozšírenie Günter Verheugen navštívia v januári budúceho roku Slovensko. TASR to včera potvrdil hovorca EK pre rozšírenie Jean-Christophe Filor. Návšteva bude podľa Filora súčasťou série ciest predstaviteľov EÚ po krajinách, ktoré dostali na víkendovom summite v Helsinkách pozvanie na rokovania o vstupe. Ich cieľom bude konkretizovať ďalší priebeh prístupového procesu pred februárovou medzivládnou konferenciou, počas ktorej sa oficiálne začnú rokovania o vstupe. Slovensko spolu s ďalšími piatimi krajinami (Litvou, Lotyšskom, Maltou, Bulharskom a Rumunskom) dostalo v piatok v Helsinkách pozvanie na rokovania o vstupe do EÚ, podrobnejšie rozhodnutia o tom, kedy presne a v koľkých kapitolách sa rokovania začnú, však summit nepriniesol. Bratislava deklarovala pripravenosť začať rokovania v 15 z celkového počtu 30 kapitol, do ktorých je zhrnutá európska legislatíva. Komisár Verheugen však v Helsinkách naznačil, že otvorenie takéhoto počtu kapitol nebude možné. Podľa pozorovateľov možno očakávať otvorenie maximálne 7 až 8 kapitol.
FRANCÚZSKO NEVYDÁ CARLOSA RAKÚSKU
Francúzsky súd včera odmietol žiadosť Rakúska o vydanie venezuelského teroristu Carlosa, známeho ako Šakal, ktorý si vo Francúzsku odpykáva doživotný trest za vraždu. Viedeň chce známeho zločinca súdiť za vraždu v súvislosti s únosom ministrov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) z roku 1975 vo Viedni. Súd v Paríži rozhodol, že únos, pri ktorom boli tri osoby zabité, bol premlčaný. Carlosa, vlastným menom Illicha Ramireza Sancheza, zadržali francúzski agenti v roku 1994 v Sudáne. Francúzsky súd ho v roku 1997 odsúdil na doživotie za vraždu dvoch agentov tajnej služby a libanonského informátora v roku 1975.
PROTESTY MAĎARSKÝCH BANÍKOV
Proti energetickej politike maďarskej vlády protestovalo včera pred budapeštianskym ministerstvom financiíi niekoľko tisíc baníkov. Vo viacerých mestách sa zároveň konal dvojhodinový varovný štrajk baníkov a zamestnancov energetického priemyslu, ktorí žiadajú vládu, aby najskôr vytvorila nové pracovné príležitosti a až potom rušila nerentabilné bane. Podľa slov predsedu odborov baníkov Antala Schalkhammera sa v dôsledku energetickej politiky kabinetu dostáva do bezvýchodiskovej situácie 17 000 baníkov a 8 000 zamestnancov energetiky. (TASR)