Bankára Viktora Juščenka navrhol prezident na čelo ukrajinskej vlády

KYJEV (ČTK) - Šéfa Ukrajinskej národnej banky Viktora Juščenka navrhol včera ukrajinský prezident Leonid Kučma na funkciu premiéra. Parlament vo štvrtok odmietol návrh prezidenta Kučmu, aby úradujúci premiér Valerij Pustovojtenko, ktorý podal v novembri .

KYJEV (ČTK) - Šéfa Ukrajinskej národnej banky Viktora Juščenka navrhol včera ukrajinský prezident Leonid Kučma na funkciu premiéra. Parlament vo štvrtok odmietol návrh prezidenta Kučmu, aby úradujúci premiér Valerij Pustovojtenko, ktorý podal v novembri demisiu, zotrval vo svojej funkcii. V súlade s ústavou odstúpila ukrajinská vláda po prezidentských voľbách, ktoré opäť vyhral Kučma. Kandidatúru nového premiéra musí v utorok schváliť parlament, ale po rozhovoroch Kučmu s proreformnými a demokratickými frakciami parlamentu sa očakáva, že sa pre Juščenka vysloví minimálne 226 zo 450 poslancov Najvyššej rady, jednokomorového parlamentu. Pustovojtenko, ktorý bol predsedom vlády od júla 1997, bol síce priateľom a spojencom Kučmu, ale v poslednom čase bol kritizovaný z oboch strán politického spektra pre spomaľovanie hospodárskych reforiem. Práve od vymenovania reformátora a bankára Juščenka si Kučma sľubuje zlepšenie hospodárskej situácie v krajine a obnovenie dialógu Ukrajiny s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o ďalšom poskytovaní úverov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na čelo Ukrajinskej národnej banky nastúpil Juščenko v januári 1993, keď bola táto inštitúcia bez riadneho vedenia. Od jeho nástupu na čelo centrálnej banky sa začala znižovať inflácia a v roku 1996 bola zavedená vlastná ukrajinská mena hrivna. Juščenko je tiež zástupcom Ukrajiny pri MMF a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (BERD) a spolupredsedom ukrajinsko-nemeckej bankovej rady.

VZBURA VÄZŇOV V ISTANBULE

Skupina väzňov v istanbulskej väznici Bayrampasa sa včera vzbúrila po tom, čo správa väznice rozhodla o premiestnení jedného z nich do iného zariadenia. Väzni zajali šesť dozorcov ako rukojemníkov a založili požiar v skladišti väzenskej kuchyne. Pri policajnom zásahu boli neskôr štyria zo zajatých dozorcov oslobodení. Nepokoje sú v tureckých väzniciach na dennom poriadku. Začiatkom decembra bolo v inej istanbulskej väznici Metris zranených 54 vojakov a neuvedený počet väzňov pri ozbrojenom stretnutí.

SkryťVypnúť reklamu

PRVÉ ZASADANIE BRITSKO-ÍRSKEJ RADY

Politickí predstavitelia Veľkej Británie a Írska sa zišli včera v Londýne na otváracom zasadaní britsko-írskej rady, ktoré britský premiér Tony Blair označil za historický krok smerom k mieru pre Severné Írsko. Zasadanie rady sa uskutočnilo v Lancaster House v centre Londýna za účasti Blaira, jeho írskeho partnera, premiéra Bertieho Aherna, severoírskeho premiéra Davida Trimbla, škótskeho premiéra Donalda Dewara, waleského lídra Aluna Michaela a ďalších predstaviteľov. Britsko-írska rada je výsledkom tzv. veľkonočnej dohody z roku 1998. Rada bude zasadať dvakrát ročne a bude sa zaoberať predovšetkým praktickými otázkami týkajúcimi sa napríklad ochrany životného prostredia, zločinnosti, kultúrnymi otázkami a inými.

SkryťVypnúť reklamu

CHORVÁTSKO OBVINENÉ ZO ŠPIONÁŽE V BOSNE

Minimálne dve chorvátske spravodajské služby vykonávali špionáž proti medzinárodnej mierovej jednotke SFOR v Bosne a Hercegovine, pričom k mierotvorcom sa správali "ako k nepriateľom". Podľa vysokopostaveného predstaviteľa SFOR existujú dôkazy, že touto činnosťou boli vážne porušené Daytonské mierové dohody. Operácie bosniansko-chorvátskej tajnej služby SNS a chorvátskej HIS boli namierené nielen proti SFOR, ale aj proti Trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a misii OBSE. Riaditeľom HIS je Miroslav Tudjman, syn nedávno zosnulého chorvátskeho prezidenta F. Tudjmana.

FINANČNÁ POMOC PRE VÝCHODNÝ TIMOR

Medzinárodné spoločenstvo poskytne Východnému Timoru finančnú pomoc vo výške 520 miliónov dolárov, ktorá je určená na obnovu infraštuktúry a náklady súvisiace s nezávislosťou regiónu, v priebehu nadchádzajúcich dvoch až troch rokov. Na poskytnutí pomoci sa dohodli zástupcovia vyše 50 štátov a medzinárodných organizácií na záver dvojdňového stretnutia v Tokiu, ktorému spolupredsedala Svetová banka a prechodná správa OSN vo Východnom Timore (UNTAET). (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu