"Bola to chyba," priznal otvorene Helmut Kohl v televíznom rozhovore o pozadí aféry okolo nezverejnených darov pre kresťanskú demokraciu (CDU). Bývalý spolkový kancelár priznal, že od darcov, ktorí chceli zostať v anonymite, dostal za posledných päť rokov najviac dva milióny mariek. Mená darcov odmieta zverejniť. Bývalý spolkový kancelár povedal, kam peniaze prevádzal: na podporu krajinských organizácií kresťanskej demokracie na území bývalej NDR, ktoré boli úplne bez prostriedkov. Tým, že dary neboli uvádzané v každoročnej straníckej bilancii, Kohl a CDU porušili zákon o financovaní politických strán. Helmut Kohl však opäť rozhodne poprel, že by čo len jedinú marku použil na svoj osobný prospech.
Samozrejme, Kohlovo verejné priznanie chýb využili sociálni demokrati (SPD), aby na neho zaútočili. Pokiaľ bývalý kancelár nepovie mená darcov pred vyšetrujúcim výborom Spolkového snemu, bude môcť byť vzatý dočasne i do väzby, vyhlásil predseda vyšetrujúceho výboru, poslanec SPD Volker Neumann. Ani ministerka spravodlivosti Herta Däublerová-Gmelinová nevylúčila trestné stíhanie bývalého spolkového kancelára. Pripomenula, že štátny vyšetrovateľ v Bonne už skúma, či sa Helmut Kohl nedopustil trestných činov.
Komentátori a právnici však upozorňujú, že sa celá aféra príliš zveličuje. Friedrich Karl Fromme v denníku Die Welt napísal, že aj východonemecká sociálna demokracia dostala dary od svojej sesterskej strany zo západu a na jej financovaní sa - na rozdiel od CDU - podieľali aj odborové zväzy. Okrem toho, že Kohl dary riadne nenechal zaregistrovať, sa prakticky žiadneho prečinu nedopustil. Fromme preto predpokladá, že štátne zastupiteľstvo svoje povinné prešetrenie v krátkom čase ukončí a trestné stíhanie proti Kohlovi nezačne. Ale CDU bude zrejme postihnutá tým, že zo štátnej subvencie pre politické strany jej môže, ale nemusí byť vyplatená dvojnásobne vyššia suma ako zatajené dary - teda okolo štyroch miliónov mariek. Ani k tomu však nemusí dôjsť, keď Kohl uvedie mená darcov, čo zatiaľ odmieta. Preto generálna tajomníčka CDU Angela Merklová vyzvala darcov, aby tak urobili sami.
Nemecké médiá poukazujú na to, že v tieni Kohlovej aféry sa pomerne málo pozornosti venuje aféram sociálnej demokracie v Dolnom Sasku, v Severnom Porýní-Vestfálsku a v Sársku. Všade tam došlo - v protiklade k prípadu Helmuta Kohla - k osobnému obohacovaniu sa alebo využívaniu štátnych funkcií na osobný prospech. Nech už to bolo v prípade bývalého dolnosaského ministerského predsedu Gerharda Glogowského, ministra financií Severného Porýnia-Vestfálska Heinza Schleussera, ba možno dokonca i terajšieho spolkového prezidenta Johannesa Raua, bývalého ministerského predsedu v Severnom Porýní-Vestfálsku. Neprekvapuje preto, že komentár denníka Nordsee Zeitung pripomína na adresu sociálnej demokracie ľudové príslovie, že kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)