Spojené štáty zaplatili časť dlhu voči Organizácii spojených národov (OSN) a zachovali si tak hlasovacie právo vo Valnom zhromaždení svetovej organizácie. USA zaplatili OSN 151 miliónov dolárov. Sto miliónov previedli minulý štvrtok a 51 miliónov v pondelok. Celkovo USA dlžili OSN 1,52 miliardy dolárov. Americký Kongres v novembri schválil splatenie 826 miliónov dolárov v nasledujúcich troch rokoch pod podmienkou, že sa zníži kvóta, ktorou USA do rozpočtu OSN ročne prispievajú. Kongres doteraz blokoval platby OSN preto, že nesúhlasil s programom rodinného plánovania OSN v rozvojových krajinách. Tento program republikáni považujú za schvaľovanie potratov, proti ktorým doma v USA bojujú. Keby Washington nezaplatil do konca tohto roku najmenej sto miliónov dolárov, stratil by hlasovacie právo vo Valnom zhromaždení. USA však majú bez ohľadu na výšku dlhov zaistené hlasovacie právo v BR OSN, ktorá je najdôležitejším orgánom organizácie.
KOHL MÁ ZVEREJNIŤ DARCOV
Predseda nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Wolfgang Schäuble včera v Bonne oficiálne vyzval čestného predsedu CDU a bývalého spolkového kancelára Helmuta Kohla, aby povedal všetko, čo vie o tajných kontách strany počas jeho predsedníctva v rokoch 1973 až 1998. Tento krok by bol v záujme strany i jeho samého, zdôraznil Schäuble po skončení zasadnutia predstavenstva kresťanských demokratov. Predseda CDU zároveň vyjadril želanie, aby Kohl pozitívne reagoval na jeho výzvu a ušetril tým stranu od ďalších prípadných škôd. Exkancelár by mal zverejniť predovšetkým mená sponzorov, ktorí podporovali tajné účty strany, podčiarkol Schäuble.
D‘ALEMA PRED SENÁTOM
Taliansky premiér Massimo D‘Alema včera vylúčil možnosť, aby sa súčasne s regionálnymi voľbami, ktoré sa uskutočnia na jar budúceho roku, konali aj predčasné všeobecné voľby. Vo vystúpení pred hornou komorou talianskeho parlamentu, ktorá mala ešte včera hlasovať o dôvere novej vláde, zároveň potvrdil, že nič nemôže zabrániť vypísaniu referenda o zmene volebného zákona. Novovymenovaný taliansky premiér zároveň predložil Senátu priority novej vlády, ktorá včera zložila prísahu a dal jasne najavo, že chce, aby jeho druhá vláda zostala pri moci do nových volieb v roku 2001. Poukázal pritom na nevyhnutnosť čo najskoršieho začatia rozhovorov o odložených ústavných reformách nielen v parlamente, ale aj s predstaviteľmi odborov a zamestnávateľov. (ČTK, TASR)