Po skončení vojny v Juhoslávii obnovili SCP Ružomberok svoje obchodné aktivity

BRATISLAVA (SME - tk) - Po skončení vojny v Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR) obnovili Severoslovenské celulózky a papierne (SCP), a. s. Ružomberok, obchodnú činnosť na tomto teritóriu. Pokračujú v predaji rovnako ako pred konfliktom predovšetkým ..

BRATISLAVA (SME - tk) - Po skončení vojny v Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR) obnovili Severoslovenské celulózky a papierne (SCP), a. s. Ružomberok, obchodnú činnosť na tomto teritóriu. Pokračujú v predaji rovnako ako pred konfliktom predovšetkým prostredníctvom tamojších zamestnancov dcérskej spoločnosti SCP, d. o. o. Beograd. Juhoslovanskí distribútori navštívili vdňoch 20. až 22. decembra 1999 SCP, a. s. Ružomberok, kde sa oboznámili s výrobou bezdrevných grafických a kancelárskych papierov, ale i ostatnou produkciou, ktorú predávajú na juhoslovanskom trhu. Prezreli si najvýkonnejší 8.papierenský stroj a zrekonštruovaný 7.papierenský stroj, pritom len z produkcie týchto dvoch strojov predali v roku 1999 na juhoslovanskom trhu viac ako 4000 ton papierov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvé rozsiahlejšie obchody po skončení vojny začali SCP až od septembra 1999. Počas konfliktu pre problémy s dopravou a administratívne opatrenia juhoslovanských orgánov týkajúcich sa platieb SCP nepokračovali vo vývoze na toto teritórium. Firma zaznamenávala mesačný výpadok vo vývoze do JZR vo výške 200 ton papiera. Tento papier bol postupne zo skladu uvoľňovaný pre náhradné trhy, čo sa však prejavilo na realizačných cenách. Trojmesačné obdobie bombardovania neprialo obchodom, ale firma nezastavila predaj úplne. Zo skladov naďalej expedovala v zníženom objeme. Dodávky zo Slovenska sa vplyvom blokovaných dopravných ciest úplne zastavili, čím SCP Beograd utrpeli straty na predaji vo výške približne 500-tisíc DEM. Po skončení bombardovania však pokračovali so zvýšenou intenzitou vyvolanou zvýšeným dopytom po grafických papieroch. V treťom a štvrtom štvrťroku 1999 sa im tak podarilo straty minimalizovať. SCP Beograd začali aktívnu obchodnú činnosť v roku 1998 a SCP, a. s. Ružomberok na nej majú 51-percentný podiel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 165
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 567
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 563
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 388
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 876
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 850
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu