ho vyšetrenia Svobodu odbornými lekármi, internistami i psychiatrami, to povedala generálna riaditeľka väzenskej služby Kamila Meclová. Svoboda je teraz na lôžkovom oddelení pankráckej nemocnice, kde pobudne podľa nej zrejme týždeň či dva. "Celú záležitosť hodnotíme ako reakciu na záťaž, ktorá súvisí s výkonom väzby," zhrnula Meclová. Svoboda, podozrivý z vytunelovania mělnickej továrne Liberta, absolvoval tri psychiatrické vyšetrenia. Podľa Mladej fonty Dnes zápasí Svoboda i s menšími fyzickými problémami, prejavujúcimi sa ťažkým dýchaním a zvýšeným tlakom. Svobodovi 15. decembra padla šanca, že by vianočné sviatky strávil doma, keď stredočeský krajský súd zamietol sťažnosť jeho obhajcu proti uvaleniu väzby. Rovnaký osud postihol i jeho bývalú poradkyňu Barboru Snopkovú, ktorá je vo väznici Praha-Ruzyně. Polícia Svobodu i Snopkovú v súvislosti s krachom mělnického podniku Liberta v novembri obvinila zo sprenevery asi 6,5 milióna korún.MILOŠEVIČ ROBIL ZMENY V ARMÁDE
Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič nariadil v utorok celý rad zmien v juhoslovanskej armáde - niektorých veliteľov povýšil a iných prepustil. Oznámila to juhoslovanská štátna agentúra Tanjug. Jedno z najvýznamnejších povýšení postretlo Vladimira Lazaroviča, ktorý podľa Tanjugu postúpi z funkcie veliteľa armádneho zboru dislokovaného v Kosove (do stiahnutia srbských jednotiek z tejto provincie v máji tohto roku) na zástupcu veliteľa 3. armádneho zboru Juhoslovanskej armády. Lazarovič v pondelok spolu s ďalšími poprednými srbskými armádnymi činiteľmi vyhlásil, že sa juhoslovanská armáda skoro vráti do Kosova a medzinárodné sily pod velením NATO ho budú musieť opustiť. Toto vyhlásenie je vnímané ako súčasť očividne novej kampane Belehradu zameranej na získanie podpory verejnosti.
GALIČ TVRDÍ, ŽE JE NEVINNÝ
Bosnianskosrbský generál vo výslužbe Stanislav Galič, ktorého jednotky majú údajne na svedomí tisícky zabitých v Sarajeve v rokoch 1992 - 1995, včera pred Medzinárodným tribunálom OSN pre vojnové zločiny v Haagu vyhlásil, že je nevinný. Päťdesiatšesťročný generál je obvinený z toho, že jeho jednotky dlhodobo držali v obkľúčení Sarajevo, čo malo za následok smrť tisícok ľudí počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 - 1995. Galič je obžalovaný v siedmich bodoch za porušenie zákonov a pravidiel vedenia vojny a zo zločinov proti ľudskosti, pretože má údajne na svedomí kampaň ostreľovania civilistov v obklúčenom bosnianskom hlavnom meste. Galič bol zatknutý jednotkami NATO pred deviatimi dňami.
ZATKLI PODOZRIVÝCH ATENTÁTNIKOV
Ruská polícia a agenti tajnej služby zatkli osem ľudí v súvislosti so štyrmi septembrovými bombovými atentátmi na obytné domy v Rusku, pri ktorých zahynulo asi 300 osôb. Uviedla to včera Federálna bezpečnostná služba. Hovorca tajnej služby, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, povedal, že zatknutí ôsmi ľudia sú podozriví z organizovania a uskutočnenia útokov. Odmietol však poskytnúť ďalšie podrobnosti o podozrivých a neuviedol ani, kedy boli zatknutí. Rusko tvrdí, že za septembrovými útokmi, ktoré zdevastovali dva obytné domy v Moskve a po jednom v juhoruských mestách Bujnaksk a Volgodonsk, stáli ľudia napojení na čečenských povstalcov. Tieto atentáty spolu s dvoma letnými inváziami militantných moslimov do Dagestanu mali za následok začatie ruskej vojenskej operácie proti Čečensku.
VÝSLEDKY RUSKÝCH VOLIEB
Ruská ústredná volebná komisia zverejnila včera konečné oficiálne výsledky nedávnych parlamentných volieb, ktoré potvrdili, že najviac hlasov získali komunisti a na druhom mieste s odstupom iba jedného percenta skončil provládny blok Jednota. Kandidáti podporovaní komunistickou stranou boli spomedzi všetkých politických zoskupení najúspešnejší aj v jednomandátových okruhoch. Zo 450 kresiel Štátnej dumy zostane zatiaľ neobsadených iba deväť miest. V Čečensku sa voľby vzhľadom na tamojšiu vojnu nekonali a v ôsmich okruhoch sa hlasovanie bude musieť zopakovať, pretože tam najviac voličov hlasovalo proti všetkým kandidátom.
(ČTK, TASR)