Obavy o bezpečnosť, vysoké ceny a chaos v doprave v mnohých svetových veľkomestách vtlačili pečať pripravovaným novoročným oslavám. Od Washingtonu až po Sydney, všade je to rovnaké: lístky na najdrahšie podujatia nešli na odbyt. Veľa ľudí oslávi príchod roku 2000 v bezpečí svojho domova a kým budú strieľať zátky od šampanského, budú sa snažiť zabudnúť na celé to miléniové besnenie.
Skutočný rozsah počítačových problémov budeme poznať, až keď sa nový rok začne, ale experti, ktorí ešte pred rokom varovali pre vážnymi problémami, teraz predpovedajú, že skôr sa máme pripraviť na nudnú chvíľkovú poruchu, než technologickú apokalypsu. Aj najväčšia krajina sveta - Rusko - oznámila, že je plne pripravená na nový rok a vírus v nej nebude vyčínať. Ale susední Fíni aj tak prežívajú príchod nového roku v strachu pred jadrovou nehodou v neďalekých ruských elektrárňach. Za posledné dva dni nakúpili viac jódových prípravkov, ktoré chránia pred atómovou radiáciou, ako za uplynulé dva roky spolu. A Čína, aby dokázala svoju pripravenosť, vypraví presne o polnoci dopravné lietadlo s cestujúcimi.
Miléniouvý vírus, aj keď nezaútočí v obávaných rozmeroch, prinajmenšom skazí zábavu veľkému počtu ľudí, ktorí sú nútení kvôli nemu ostať v zamestnaní. Ale ani tých, ktorí pôjdu na večierky, nečaká celkom nerušená zábava. Newyorčania sa budú baviť pod nabitými puškami ostrostrelcov rozmiestnených na strechách Manhattanu. Šéfovia mesta v strachu pred bombovými útokmi dali vyčistiť podzemné šachty, poštové schránky a odstrániť z okolia námestia Times Square všetky smetné koše. Mesto Seattle na západnom pobreží oslavy v strachu z terorizmu pre istotu celkom zrušilo. Lístky na hlavné podujatia sa všade vo svete nevypredali. Dva očakávané veľké hity vo Washingtone zrušili a v Austrálii množstvo päťhviezdičkových hotelov z rovnakého dôvodu odvolalo večierky.
Niektoré vskutku zaujímavé novoročné večierky zasa budú mať ďaleko od masovej zábavy. Približne 200 vedcov strávi pri teplotách 35 stupňov pod nulou Silvester na Antarktíde, kde sa dá milénium vítať 24-krát. Stretávajú sa tu totiž v jednom bode všetky hranice svetových časových pásem.
Veľa ľudí sa bude chcieť dostať do knihy rekordov. Na Novom Zélande plánujú Monique Croonová a Dean Braid prvú svatbu v roku 2000. Snúbenci si povedia áno pri mesačnom svite na útese Chathamských ostrovov. Na Novom Zélande a tichomorských ostrovoch sa bude horúčkovito pátrať po prvom novorodencovi na svete - austrálska televízna stanica TV3 vyčlenila na tento účel špeciálny tím. Posledným miestom, ktoré sa bude lúčiť s letopočtom začínajúcim sa jednotkou, bude tichomorský ostrov Samoa. (REUTERS)