Bratislava 16. mája (TASR) - Základný výskum vzťahov slovenského jazyka, dejín a kultúry k iným slovanským aj neslovanským jazykom, dejinám a kultúram tvorí hlavnú náplň činnosti Slavistického ústavu Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý má štatút školiaceho pracoviska v odbore Slavistika-slovanské jazyky. Okrem iného školí aj externých doktorandov.
V súčasnosti vedecké pracovisko, ktoré si pripomína 10.výročie svojho založenia, rieši niekoľko rozpracovaných i nových projektov schválených v grantovej agentúre VEGA. Sú medzi nimi napríklad projekty Odraz slovensko-nemeckých jazykových vzťahov 16.-18. storočia, Slováci na Zakarpatskej Ukrajine a slovensko-ukrajinské pomedzie, Príprava vedeckého vydania prameňov slovenskej proveniencie z okruhu náboženskej literatúry a Dejiny hudobnej kultúry františkánov na Slovensku.
Komplexné interdisciplinárne výskumy pracovníkov ústavu pomáhajú objasňovať dosiaľ málo prebádané oblasti slovenského kultúrno-spoločenského vývinu. Patrí k nim zaradenie tvorby slovenských vzdelancov a spisovateľov napísanej v latinskom jazyku do kontextu slovenského kultúrno-historického vývinu v stredoeurópskom i európskom rámci.
K významným výsledkom Slavistického ústavu J.Stanislava SAV patrí faksimilné vydanie rukopisu prvého prekladu Biblie do slovenčiny, tzv. Kamaldulskej Biblie z roku 1763.
Vedeckí pracovníci ústavu spracovali Slovensko-ruský právnicko-ekonomický slovník, publikáciu o slovenskej, latinskej a cirkevnoslovanskej náboženskej tvorbe, knihu Cantus Catholici a duchovná pieseň 17.storočia v strednej Európe, Prehľad publikácií z jazykovedy, literárnej vedy, etnológie a histórie za roky 1998 - 2002, Bulharsko-slovenský slovník, I.diel, a ďalšie publikácie.
Ústav pravidelne usporadúva interdisciplinárne vedecké konferencie s účasťou zahraničných bádateľov a vydáva zborníky z týchto podujatí. Má uzavreté dohody o spolupráci s inštitúciami v SR i v zahraničí, napríklad s Maticou slovenskou, so Slovenským komitétom slavistov, s Katolíckou univerzitou v Ružomberku, Trnavskou univertzitou, s Užhorodskou národnou univerzitou, s pracoviskami Bulharskej akadémie vied, s ústavom Pontificio Instituto Orientale v Ríme a inými.