ŽIAR NAD HRONOM – Prázdniny a dovolenky počas vianočných sviatkov sa dočasne podpísali pod zníženie počtu chrípkových ochorení. Je však predpoklad, že po návrate detí do škôl sa situácia zhorší a krivka ochorení pôjde opäť hore. Ako nás informovala MUDr. Eva Striežová z oddelenia epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Žiari nad Hronom, je aj terajší charakter počasia na zvýšenie počtu chrípkových ochorení ako stvorený.
V žiarskom regióne museli napríklad tesne pred vianočnými prázdninami pre vysokú chorobnosť predčasne ukončiť vyučovanie na školách v Banskej Štiavnici a Jastrabej. Aj keď situácia je v týchto dňoch stabilizovaná, po návrate do kolektívov sa zrejme zhorší a chrípkovej epidémii sa podľa všetkého nevyhneme ani tento rok. Najdramatickejšia situácia bola pred sviatkami na juhu Slovenska, kde už lekári izolovali chrípkový vírus. Ten je podľa MUDr. Striežovej zhodný s tým, proti ktorému lekári v tomto roku bojujú očkovaním. Hoci pre očkovanie sú najvhodnejšími mesiacmi október a november, ešte aj v súčasnom období môže byť očkovanie po porade s lekárom účinné. Kým si telo vytvorí účinné protilátky, trvá niekoľko dní, a tak je očkovanie zbytočné v čase, keď už človek príznaky chrípky cíti alebo ak sa ochorenie v rodine už vyskytuje.
Do evidencie ochorení na chrípku lekári neraz zahŕňajú aj ochorenia horných ciest dýchacích či angíny, hoci vo väčšine prípadov o klasický vírus chrípky nejde. Ak má lekár podľa symptómov chorého podozrenie, že u neho ide o naozajstnú chrípku, môže chorému odobrať krv a izolovaním zistiť prítomnosť chrípkového vírusu. Zo štatistík vyplýva, že obyvatelia Slovenska chrípkové ochorenie neraz podcenia, hoci každoročne sa pri chrípkových ochoreniach objaví aj množstvo zdravotných komplikácií, ktoré sa predovšetkým u starších, prípadne zdravotne oslabených pacientov môžu skončiť až smrťou.
KVETA FAJČÍKOVÁ