Uzbekistan znova nepriamo obvinil susedné Kirgizsko, že z jeho územia prenikajú do nepokojného Ferganského údolia extrémisti. Tieto štáty spolu síce uzatvorili dohodu o večnom priateľstve, po kirgizskej tulipánovej revolúcii vzťah Taškentu a Biškeku však ochladol. Uzbecký prezident Islam Karimov povedal, že Uzbekistan pôjde inou cestou, bez revolučných otrasov.
Politologóvia sú vo svojich prognózach však neúprosní. Profesor Sergej Luzjanin, predseda ruského Fondu východných štúdií, napríklad hovorí: "Akokoľvek budeš látať starý dom, aj tak ti nakoniec spadne." Tvrdí, že potlačené povstanie v Andižane povedie len k tomu, že inde už čoskoro vypukne nová vzbura. Či už v Uzbekistane, či v ďalších stredoázijských republikách.
Znalci upozorňujú, že teraz má Karimov tisíce nových nepriateľov. Krvná pomsta v krajine stále platí a príbuzní obetí sa silou k poslušnosti prinútiť nenechajú.
Podľa profesora Luzjanina nečakajú nepríjemnosti len uzbeckého diktátora. Na rad môže prijsť aj susedný Kazachstan. "V priebehu 5 až 7 rokov sa zmení režim všade v Strednej Ázii vrátane Turkménska," domnieva sa expert.
Po marcovej revolúcii v Kirgizsku zachvátila vedenie Kazachstanu na čele s prezidentom Nursultanom Nazarbajevom panika. Ešte viac pritvrdil v kontrole oznamovacích prostriedkov a začal s dobre naplánovanými akciami ľudových vystúpení proti opozícii a za zotrvanie súčasného stavu.
Zmena elít však tak dozrela, že ju nedokáže zastaviť ani zázrak. Stredná Ázia sa mení neuveriteľným tempom. Rovnako ako v 19. storočí, keď sa o toto územie naťahovalo ruské a britské impérium, aj dnes sa stala oblasťou konfliktu záujmov veľmocí, centrom veľkej geopolitickej hry.
Nielen preto, že si tam po
11. septembri Američania vybudovali vojenské základne, ktoré používajú v boji proti teroristom v takých krajinách ako Afganistan. Ale aj preto, že oblasť je bohatá na ropu a plyn. Kto ovládne celý región, určí, kadiaľ ropovody a plynovody povedú. Či cez Rusko, ako to bolo v časoch Sovietskeho zväzu a je doteraz. Alebo cez ešte neprebádané územia pomaly, ale isto obsadzované Spojenými štátmi. Cez Afganistan, smerom na juh až k Indickému oceánu, kde si od nepamäti ruský vojak márne túži umyť čižmu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME