lnila. Zo všetkých predmetov získala napriek absencii počet známok porovnateľný s ostatnými spolužiakmi. Napriek tomu jej nedávno jeden vyučujúci oznámil, že v súlade s vnútorným poriadkom školy musí z jeho predmetu robiť komisionálnu skúšku. Mám pochybnosti, či škola v tomto prípade koná správne.“ U. J., Prešov
PaedDr. ĽUBOŠ TUŽINSKÝ, Štátna školská inšpekcia, Kancelária hlavného školského inšpektora: „Vaše pochybnosti sú namieste. Prípady, v ktorých žiaci stredných škôl vykonávajú komisionálne skúšky, taxatívne vymedzuje vyhláška o stredných školách.
Ide napríklad o klasifikáciu v náhradnom termíne (ak žiaka nebolo možné klasifikovať v riadnom termíne), o komisionálne preskúšanie na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka, prípadne plnoletého žiaka pre pochybnosti o správnosti klasifikácie alebo o vykonanie opravnej skúšky. Právo nariadiť komisionálnu skúšku má riaditeľ školy aj v tom prípade, ak zistí, že učiteľ pri klasifikácii porušil právne predpisy (v tomto prípade sa skúška vykonáva na ochranu práv žiaka). Riaditeľ školy však nemôže komisionálnu skúšku nariadiť bezdôvodne a musí o tom vydať rozhodnutie, ktoré okrem iného musí byť riadne zdôvodnené. Zákonný zástupca, resp. plnoletý žiak, sa proti takémuto rozhodnutiu môže odvolať. Odvolať sa možno len proti rozhodnutiu o (ne)povolení vykonať komisionálnu skúšku, nie proti výsledku tejto skúšky – ten je konečný.
Prípadné ustanovenie vo vnútornom poriadku školy, že komisionálnu skúšku vykoná každý žiak, ktorý vymešká napríklad nad 50 hodín, je neplatné, pretože je v rozpore s uvedeným všeobecne záväzným právnym predpisom.
V prípade vašej dcéry niet dôvodu na vykonanie komisionálnej skúšky. Skúste sa o veci porozprávať s vyučujúcim a po neúspechu s riaditeľom školy. Ak riaditeľ školy napriek tomu vydá rozhodnutie o vykonaní komisionálnej skúšky, proti rozhodnutiu sa odvolajte. Zároveň na vec písomne upozornite príslušné školské inšpekčné centrum v sídle krajského mesta. Štátna školská inšpekcia v tomto prípade síce priamo nevstupuje do správneho konania, má však právo uložiť riaditeľovi školy opatrenie na odstránenie protiprávneho stavu.“