...ako James Bond
Minister Grasser na golfe, na motorovom člne, v prvej triede lietadla so snúbenicou, s playboyským úsmevom na dovolenke, vo fitnes, na nákupoch v Paríži či New Yorku, dokonca so zbraňou ako James Bond. Rakúšania si už za tie roky zvykli na atypické podoby svojho mladého, dnes 36-ročného ministra financií. Tá posledná však mnohým vyrazila dych. Karl-Heinz Grasser a jeho milostné avantúry prekročili hranice krajiny.
Nemecký bulvár zvečnil jeho najnovší románik s milionárkou Fionou Swarovskou, dedičkou impéria krištáľu svetoznámej značky Swarovski. Seriózny taliansky denník Corriere della Sera zase priniesol rozhovor, kde sa 39-ročná, dvakrát rozvedená matka troch detí vyznáva zo svojej lásky k ministrovi. A rakúske médiá začali počítať, koľko škandálov ešte musia stráviť, kým sa minister rozhodne odstúpiť.
"Tento minister financií má všetko pod kontrolou," znel ironický titulok najčítanejšieho nemeckého bulvárneho denníka Bild, ktorý zverejnil pikantné fotografie. Minister Grasser je na nich na pláži v plavkách, ako sa objíma a bozkáva s milionárkou a dedičkou klanu Swarovski - Fionou. Bolo to druhý raz za dva týždne, čo párik strávil víkend na ostrove Capri, kde Fiona žije. Prvýkrát ich zachytila talianska agentúra Ansa, ako sa spolu prechádzajú a nakupujú.
Neboli to prvé zábery prominentného páru. V marci uverejnil podobne pikantnú sériu fotografií Grassera so Swarovskou rakúsky týždenník News. Nežnosti si vtedy vymieňali na parížskom letisku Charlesa de Gaulla a vôbec im nevadilo, že ich fotografujú nadšení rakúski školáci. To bolo pritom v čase, keď bol minister financií oficiálne zasnúbený s 28-ročnou kráskou Nataliou Corralesovou-Diezovou.
Tučné sústo pre bulvár sa tým zďaleka neskončilo. Nasledovali dôverné objatia s Fionou v New Yorku a autohavária jeho snúbenice pri Viedni. Fotografi boli aj pritom, ako si minister zranenú Nataliu odváža z nemocnice a stále tvrdí, že žiadny vzťah s Fionou Swarovskou nemá.
"Je to svinstvo"
Krátko nato však zasnúbenie zrušil. A románik s Fionou pokračoval. Tá to v talianskej tlači komentovala ako "víťazstvo lásky" ku Karlovi. "Nevylučujem ani sobáš, ani dieťa s Karlom," vyhlásila. Stretnutie na parížskom letisku bolo vraj ich prvým stretnutím. "Bolo to ako blesk z jasného neba. Cítila som sa potom vinná a chcela som sa stiahnuť s ohľadom na tú mladú ženu (snúbenicu Nataliu)," vysvetľovala podrobne.
Sám Grasser médiá ignoroval, až kým sa jeho fotografie neobjavili v nemeckom Bilde. V rozhovore pre rakúsku televíziu ORF potom povedal, že nerozumie, prečo "jeden bezvýznamný minister financií" vzbudil toľko pozornosti. "Mám 36 rokov, nie som ženatý a som človek s pocitmi," znelo jeho stanovisko k celej záležitosti.
Neskôr pritvrdil. Tento týždeň v relácii Report už označil zásah do svojho súkromia za "svinstvo". "Šťastné Rakúsko, ak ho netrápi nič len plavky ministra financií," dodal a zaviedol nové opatrenia, ktoré by mali v budúcnosti zdražiť bývanie v Rakúsku.
Grasser tvrdí, že fotky boli urobené proti jeho vôli a on tomu nemohol nijako zabrániť. Advokát týždenníka News, ktorý už minister zažaloval za fotografie z parížskeho letiska, má iný názor. Pre "babku z Burgenlandu to bol najväčší zážitok v živote, že si mohla odfotiť ministra", a bolo tam mnoho ďalších rakúskych turistov, tvrdil advokát pred súdom.
Rakúski politológovia sa zhodujú, že to nie sú pletky so ženami, ktoré ministrovi u voličov škodia. Nedá sa podľa nich viesť nákladný a luxusný život a doma presadzovať tvrdú finančnú politiku. Zvlášť v čase, keď vláda reformami siaha ľuďom na ich dlhoročné výhody. "Rakúšania nie sú extrémne konzervatívni, ale s takýmto spôsobom života minister stratil ich dôveru," povedal pre agentúru APA šéf inštitútu OGM Wolfgang Bachmayer.
Dovolenka v Ázii a internetová stránka
Nie je to však prvýkrát, čo mladý minister ukázal, že veci ako morálka alebo etika nedramatizuje a chýba mu politický cit.
Ako v decembri minulého roka, keď svet onemel nad prírodnou katastrofou, ktorá postihla juhovýchodnú Áziu. Rakúski turisti vtedy húfne opúšťali oblasti, ktoré postihli tsunami, ale ich minister nie. Svoju vianočnú dovolenku na Maledivách neprerušil. Najprv tvrdil, že nebolo voľné lietadlo, čo znelo čudne popri televíznych záberoch z návratu rakúskych turistov. Potom tvrdil, že dovolenkuje ďalej na prosbu zástupcov maledivskej vlády. Akurát mu toto alibi nikto z jej členov nepotvrdil.
Trpezlivosť rakúskych voličov však azda najviac skúšal niekoľko mesiacov predtým, keď sa ukázalo, že súkromnú internetovú stránku mu zriadil rakúsky zväz priemyslu za 238-tisíc eur. Ten istý zväz, ktorý združuje firmy so záujmom o privatizáciu spoločností, v ktorých štát zastupuje práve minister Grasser.
Hviezdna kariéra
Doterajšia Grasserova kariéra je plná superlatívov. Ako 25-ročného ho kontroverzný populista Jörg Haider urobil jedným z troch generálnych tajomníkov strany Slobodných, ako 31-ročný sa stal ministrom financií vo vláde ľudovcov a slobodných. Bol dlho Haiderovým obľúbencom, než sa odvážil svojho ochrancu kritizovať. V septembri 2002 preto vystúpil z vlády na protest proti Haiderovej kritike vlastných ministrov. Tým získal u Rakúšanov sympatie, ktoré sa rozhodol využiť ľudovecký kancelár Wolfgang Schüssel. Do druhej vlády so slobodnými už Grasser nastúpil vo farbách ľudovcov. Je isté, že schüsselovcom získal sympatie verejnosti a ako nový, razantný minister financií sa dostal do čela rebríčkov popularity. S každou ďalšou aférou však jeho hviezda hasne.
Politológovia sa zhodujú, že dnes už nie je ministrov imidž najlepší. "Jeho pozícia je oslabená. V Spojených štátoch by už musel odstúpiť," tvrdia viacerí experti. Zvlášť úrad kancelára či ministrov vnútra a financií je podľa nich na verejnosti citlivejšie vnímaný a rozhoduje aj súkromie politikov. Môžu s tým u voličov výrazne zabodovať, ale aj prepadnúť.
"Politik, ktorý sa na verejnosti prezentuje svojím šťastným súkromným životom, vyprovokuje druhých k zvedavosti, či to nie je len fasáda," vysvetľuje zvedavosť novinárov známy rakúsky politológ Anton Pelinka. Dodáva však, že súkromný život ešte nemusí byť dôvodom na demisiu. Dokázal to dnes už zosnulý prezident Thomas Klestil, ktorý sa po aférke so svojou sekretárkou Margot rozviedol s manželkou a napriek tomu na popularite spolkového prezidenta nestratil. "Čistý rozvod sa stal medzičasom spoločensky akceptovateľným," vysvetľuje Pelinka.
Nespokojnosť však rastie už aj medzi ľudovcami. Mnohí priznávajú, že minister Grasser pričasto na zasadnutiach strany chýba, prípadne príde "dobre naladený" alebo "zle pripravený". Ani jeho vzťah s kancelárom Schüsselom už nie je najlepší, hoci kancelár ministrove aféry doteraz nekomentoval. Nie náhodou sa preto špekuluje, či minister vydrží do konca volebného obdobia. Niektoré médiá tvrdia, že už v júni sa z ministra financií stane šéf Casina Austria a jeho ročný príjem sa z 200-tisíc eur zvýši na 900-tisíc.
o o o
Nemecké médiá pripomínajú, že aj začiatok pádu nemeckého ministra obrany Rudolfa Scharpinga sa začal pikantnými zábermi pred jeho vilou na Mallorke. A to išlo o jeho mladú ženu, ktorú pričasto navštevoval služobným lietadlom. Dnes je Scharping bývalým ministrom a v Rakúsku je stále menej tých, ktorí by si stavili na politickú budúcnosť svojho šéfa financií.
Hoci politológ Bachmayer má pre Grassera celkom inú víziu. "Mohli by ho urobiť ministrom turizmu." Rakúsko má zvlášť v letnej sezóne povesť krajiny, ktorá je "málo sexy". Tu by mohol príťažlivý Grasser spojiť príjemné s užitočným.
FOTO - NEWS, PROFIL, TASR/AP, ARCHÍV
Minister Grasser na golfe.
Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel doteraz aféry ministra financií nekomentoval. Ich vzťahy však už zďaleka nie sú také dobré, ako keď ho Schüssel získal pre svoju stranu.
Jeho najnovšia láska Fiona Swarovski.
...na motorovom člne.