Pri stavbe haly objavili veľké sídlisko z neolitu

Pri rozostavanej továrenskej hale archeologička špachtľou opatrne vyrypuje kúsky zeme. Obďaleč niekoľko ľudí motyčkami opatrne robí zisťovacie rezy - pravidelné obdĺžniky, štvorce.

Na nálezisku pri stavbe Nuritechu prerušujú svetlý piesok tmavé fľaky. Stopy osídlenia. Laik by povedal, že našli obyčajné kusy kameňov. V skutočnosti sú to úlovky z nádob. FOTO SME - RICHARD FILIPKO


Pri rozostavanej továrenskej hale archeologička špachtľou opatrne vyrypuje kúsky zeme. Obďaleč niekoľko ľudí motyčkami opatrne robí zisťovacie rezy - pravidelné obdĺžniky, štvorce.

V Hurbanove našli archeológovia pri stavbe továrne singapurskej firmy Nuritech Global pomerne veľké otvorené sídlisko z obdobia neolitu. Výskum je v začiatku a už objavili pozostatky vyše sto domov, skoro štyridsať preskúmali, ďalšie plochy ešte budú skúmať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedúca výskumu Gertrúda Březinová kráča okolo nahrnutej zeme. Odrazu sa zohne, vezme zo zeme predmet laikovi pripomínajúci obyčajný kúsok kamienka. V skutočnosti je to poľský pazúrik, surovina, ktorá na našom území nebola. Používali ju ľudia v období neolitu na nástroje, do násad, kostí z parohov. Dôkaz, že roľníci z okolia Hurbanova aj pred tisíckami rokov obchodovali s ľuďmi z terajšieho Poľska. Neboli hranice, mali vybudované obchodné vzťahy. Za hrudy pazúrika asi vymieňali iné produkty, možno obilie. Okolie dnešného Hurbanova bolo už od doby kamennej stredobodom záujmu poľnohospodárov, ktorí sa tam usídľovali neďaleko rieky Žitavy. Využívali dobrú pôdu.

SkryťVypnúť reklamu

Nález pri Hurbanove archeológov neprekvapil. Už pri prvých výskumoch v polovici minulého storočia v okolí našli stredoveké pohrebiská, hrádok, postupne objavili ďalšie nálezy. "Podobné nálezy ako teraz, sme v okolí už objavili, ale každé má svoj význam, lebo zapĺňa mozaiku neolitického osídlenia v Európe. Teraz sme našli predmety normálneho neolitického roľníka. Kamenné nástroje, kostené nástroje, veľa kamenných drvidiel, roztieračov obilia," hovorí Gertrúda Březinová.

Po stiahnutí ornej pôdy je v okolí Hurbanova piesčitý podklad. Na nálezisku pri stavbe Nuritechu prerušujú svetlý piesok tmavé fľaky. Stopy osídlenia. Na začistených plochách pekne vidieť obrysy, kde stáli budovy. Pravidelne sú rozložené tmavé kruhy s priemerom pol metra. Kolové jamy, v ktorých stáli veľké drevené stĺpy držiace stavby. Na mieste, kde bola piecka, je zem ešte tmavšia. V jednom zo zisťovacích rezov vidieť zuby. Pravdepodobne zvieraťa. Ďalšia z kostier zvierat, ktoré v období neolitu ľudia konzumovali a zvyšky hodili do jamy.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň našli kostru malého koňa. Ľudské kostry zatiaľ nie, pohrebiská zvyknú bývať sto až dvesto metrov od sídlisk.

V jednej z unimobuniek majú archeológovia naskladané škatule, ktoré večer odnášajú. V nich sú úlomky nádob, nástrojov, kosti, vzorky hliny, ktorú budú preplavovať. Gertrúda Březinová hovorí, že zo vzoriek hliny vedia získať informácie, aké rastliny ľudia pestovali, aké tam boli buriny, dokážu urobiť rekonštrukciu osady. "Zatiaľ sme len v začiatkoch výskumu, ešte nevieme presne odhadnúť, či to bola veľká osada, ale zdá sa, že áno," hovorí.

Na stole v unimobunke majú archeológovia štvorčekový papier, do ktorého kreslia, čo kde a v akej polohe našli. Na náleziskách pri stavbách bývajú archeológovia každý deň od svitania do zotmenia. Stavbári vždy tlačia, aby bol archeologický výskum rýchly, lebo chcú stavať. Problém je, keď naprší. Pri Hurbanove minulý týždeň zalialo niektoré odkryté archeologické miesta a museli ich znova začisťovať. Ešte v piatok stála na niektorých miestach voda.

SkryťVypnúť reklamu

Archeologička Březinová naťahuje pri jednom z čiernych fľakov - niekdajšej budove, pásmo. Hoci po nej prídu ešte geodeti, každý nájdený pozostatok objektu si zmeria. Pri sebe má stále špachtľu a metličku na jemné očisťovanie. Hovorí, že pri archeologických výskumoch nemôžu rýľovať, ako v záhrade, mohli by poškodiť významné nálezy.

Aj v niekdajších odpadových jamách sa skrýva množstvo informácií - čo ľudia jedli, čo pestovali. Obdobie neolitu je významné aj preto, že sa vtedy začala domestifikácia zvierat, ľudia začali používať prvé nádoby, začínali pestovať obilie. (rf)

FOTO


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu