Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
Keď sa nádejná speváčka chystá preraziť s novou zhudobnenou verziou známej básne, šéf firmy Bason Records sa rozhodne pre účinný marketingový ťah. Veľká párty na luxusnej jachte je ideálnym lákadlom pre vplyvných expertov z hudobnej brandže, nehovoriac o novinároch. Ani tí netušia, aké šťavnaté sústo ich čaká, keď zlatý klinec programu preruší závažný trestný čin, nakrútený dokonca aj na videu. Odveká rivalita mestskej polície a agentov FBI môže iba zmenšiť šance, že obeť vyviazne živá a zdravá z rúk rafinovaných únoscov.
Ladislav Čúzy, Ján Gbúr, Dana Kršáková, Marcela Mikulová, Dagmar Roberts, Ján Zambor: Panoráma slovenskej literatúry II
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 2005
Druhá časť dejín slovenskej literatúry zachytáva obdobie od realizmu, teda približne od 70. rokov devätnásteho storočia po rok 1945. Toto obdobie sa vyznačovalo nezvyčajným rozmachom všetkých umeleckých žánrov, najmä po vzniku Československa, keď sa slovesná tvorba definitívne zbavila národnobuditeľských úloh a sústredila sa na individuálne i kolektívne problémy vrátane tematiky sociálnej. Výborná pomôcka najmä pre študentov.
Ann Bentonová: Nie sú úžasné? Keď spia...
Porta libri, Bratislava, 2004, preklad Lucia Tužinská
Táto útla knižka je plná energie. Autorke sa biblické učenie o výchove podarilo vtesnať do šiestich krátkych kapitol. Výsledkom je knižka, ktorú by si mal prečítať a zvládnuť každý rodič. V knihe nájdete šesť kľúčových myšlienok: prijať, vyvarovať sa chýb, komunikovať, napomínať, hodnotiť a mať bázeň pred Bohom. Ann Bentonová prednáša na rôznych konferenciách o rodičovstve a rodine. Je tiež predsedníčkou správnej rady základnej školy v mieste svojho bydliska, s manželom Johnom majú štyri deti.
Richard Key: Dláždenie v záhrade
Slovart, Bratislava 2005
Obsiahla publikácia sa venuje celému odvetviu domáceho majstrovania - tvorbe stavebných prvkov v záhrade. V jednotlivých kapitolách ukazuje bod za bodom, ako vytvoriť záhradné chodníky, konštrukcie, patiá a obrubníky. Predstavuje výber potrebných techník, nástrojov a materiálov. Kniha je ilustrovaná množstvom inšpiratívnych farebných fotografií.
Jakov Miľštejn, Berta Kremenštejnová: Štúdie o Chopinovi, Pedagogika G. G. Nejgauza
Hudobné centrum, Bratislava, preložil Cyril Dianovský
Najnovšia publikácia z Hudobného centra približuje odkaz dvoch velikánov klavírneho umenia Fryderyka Chopina a Genricha Gustavoviča Nejgauza. Pasáže z ich pozostalostí spracovali Jakov Miľštejn a Berta Kremenštejnová. Pre väčšinu ľudí bol Chopin iba skladateľom, menej sa už vie o jeho progresívnych pedagogických metódach, ktoré zostávajú dodnes aktuálne. Výber a kombinácia textov nie sú náhodné. Príbuznosť prístupov oboch hudobníkov spočíva v tom, že obaja čerpali v pedagogickej práci z vlastnej interpretačnej praxe.
(ba, bž, her)