Brusel 29. januára (TASR) - Európska únia (EÚ) je združením rôznych štátov a nie monolitom vedeným Európskym parlamentom (EP), vyhlásil dnes vo svojom prejave v Centre pre európsku politiku štátny tajomník britského ministerstva zahraničných vecí Peter Hain.
Aby bola EÚ efektívnejšia, Británia bude presadzovať radšej väčšie právomoci pre jej členské krajiny ako pre Európsku komisiu (EK) a EP.
Hain bagatelizoval úlohu EK, ktorú označil za "civilnú službu" a vyhlásil, že vedenie únie by malo pripadnúť národným vládam, a nie bruselskej exekutíve, ktorá má podľa platných dohôd jediná právo navrhovať legislatívu EÚ. Európske inštitúcie sú obyvateľom členských krajín veľmi vzdialené, argumentoval Hain. EP by sa mal podľa neho s tým zmieriť, pretože existuje len malá ochota na rozšírenie jeho právomocí.
Prejav britského štátneho tajomníka pre európskej záležitosti len zvýraznil hranice britského "nadšenia" pre užšiu integráciu v rámci únie, a to je pritom premiér Tony Blair na rozdiel od bývalej konzervatívnej vlády proeurópsky orientovaný politik.
Hain uviedol, že Británia podporuje úlohu suverénnych štátov aj s ohľadom na kandidátske krajiny. Štáty, ktoré sa čoskoro pripoja k únii, by predsa nechceli prísť o svoje nové postavenie a demokraciu sotva desať rokov po tom, ako po skončení sovietskej nadvlády získali konečne plnú suverenitu, zdôraznil.
"A práve preto my a väčšina našich európskych partnerov trváme na tom, že základom EÚ musia zostať nezávislé národné štáty," vyhlásil.
Hain tiež vyzval na reformu systému rotujúceho predsedníctva únie, ktoré sa strieda po šiestich mesiacoch. Tento systém označil za nepraktický, neefektívny a slabý na to, aby určil strategické smerovanie, odmietol však spresniť, čo Británia namiesto toho navrhuje. Očakáva sa, že tieto návrhy prednesie britský minister zahraničných vecí Jack Straw 21. februára vo svojom kľúčovom prejave.
Hain okrem toho zdôraznil, že z pohľadu Británie sú ekonomická reforma, liberalizácia trhu a rozšírenie únie dôležitejšie ako transformácia európskych inštitúcií. Podľa neho by mala preambula nového Konventu alebo konštitučná dohoda deklarovať, že EÚ je predovšetkým úniou členských štátov a jej inštitúcie budú mať len tie právomoci, na ktorých sa členské štáty dohodnú.