Na snímke zľava primátor Nitry Ferdinand Vítek, Bratislavy Andrej Ďurkovský, hostiteľ Zdenko Trebuľa, primátor Prešova Milan Benč a Trenčína Branislav Celler. Ich kolegovia z Banskej Bystrice, Žiliny a Trnavy sa ospravedlnili. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
KOŠICE - Primátori krajských miest, združení v klube K 8, majú výhrady k spôsobu prechodu kompetencií na samosprávy. Povinnosti, ktoré v rámci decentralizácie na ne presúva vláda, nie sú finančne pokryté. Mestá ich musia hradiť spočiatku z vlastných zdrojov, čo spôsobuje problémy v rozpočtoch. "Samozrejme, peniaze potom chýbajú v iných oblastiach. Potom sa veľmi komplikovaným spôsobom musíme domáhať, aby nám ich štát vrátil," povedal košický primátor Zdenko Trebuľa.
Na dvojdňovom stretnutí v Košiciach sa primátori Bratislavy, Nitry, Prešova, Trenčína a Košíc zaoberali prechodom kompetencií v sociálnej oblasti, financovaním škôl, prejednávaním priestupkov a službami, ktoré poskytujú krajské mestá občanom širšieho okolia.
Krajské mestá zabezpečujú služby v oblasti štátnej správy, školstva, zdravotníctva, hromadnej dopravy, údržby ciest, likvidácie odpadu aj obyvateľom z okolia. Tí sa však na financovaní prostredníctvom miestnych daní nepodieľajú. Primátori preto žiadajú vládu, aby vzala do úvahy aj úlohy, ktoré krajské mestá plnia vo vzťahu k priľahlému regiónu. Navrhujú doplniť doterajšie kritériá rozdeľovania daní z príjmu fyzických osôb aj o služby poskytované návštevníkom podľa počtu lôžok v ubytovacích zariadeniach a počtu študentov denného štúdia na stredných a vysokých školách.
Do Košíc pricestuje denne za prácou a vzdelaním približne 40-tisíc obyvateľov z okolia. V Bratislave predstavuje podľa primátora Andreja Ďurkovského denný nárast 150- až 200-tisíc ľudí. Je teda prirodzené, že infraštruktúru nemôžu financovať len obyvatelia krajských miest prostredníctvom miestnych daní. (sen)