EK: Romano Prodi o rozšírení, eure a budúcnosti EÚ

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Na tému Podoba ekonomických a politických inštitúcií v novej Európe vystúpil v talianskom Miláne predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi. "Rok 2002, ktorý sa začal zavedením eura, bude pre Európu úžasným obdobím. Pokra

čovať bude inauguráciou konventu, ktorý pripraví hlavné reformy európskych inštitúcií. Uzavrie sa, a v to dúfam, historickým rozhodnutím o rozšírení Únie na čo najväčší počet nových členov," povedal na úvod v pondelok Romano Prodi.

"Prechod na euro je jednoznačným úspechom, je to gigantická a bezprecedentná operácia," uviedol Prodi. Prvého januára bolo zavedené euro a o menej ako o mesiac bola v zásade dokončená celková výmena národných mien za euro. Podľa jeho slov sa na tomto úspechu podieľajú všetci: Európsky parlament (EP) a národné zákonodarné zbory, vlády, Európska centrálna banka, EK, komerčné banky a poštové služby , supermarkety a obchodníci vo všeobecnosti, spoločnosti dopravujúce euromince a eurobankovky, ale aj staré meny a všetky spoločnosti, veľké či malé, ktoré investovali a pripravili sa na príchod eura. "Aj verejnosť má podiel na tomto úspechu - akceptovaním zmien v dobrej nálade," dodal, pričom vyzdvihol najmä starších ľudí, "ktorí nikdy nepoužívali kalkulačky na spočítavanie". Ako uviedol, "spomínam si na list, zverejnený v decembri vo francúzskych novinách. Bol to protestný list staršej dámy, ktorá písala o výmene peňazí a uviedla: Prestaňte sa o nás obávať. Sme starí, ale nie sme hlúpi, ba čo viac, my vieme ako si spočítať peniaze bez pomoci kalkulačiek," uviedol Prodi a konštatoval - "mala pravdu. Euro sa uchytilo," dodal.

Nezabudol ani na kandidátske krajiny, ktoré sú podľa jeho slov automatickými kandidátmi na členstvo v ekonomickej a menovej únii, a ktoré samozrejme musia splniť potrebné kritériá. "Nikto z nich nepožiadal alebo nezvažuje požiadavku o výnimke," dodal. Potom sú tu krajiny, ktorých je viac ako päťdesiat (vrátane Balkánu, francúzsky hovoriacej časti Afriky a krajiny, ktoré majú výmenné dohody), pre ktoré je euro orientačnou menou.

Nakoniec sú tu štáty, v ktorých, ako sa zdá, sa verejná mienka začína prikláňať k prijatiu eura - Veľká Británia, Dánsko, Švédsko, a Nórsko, ktoré ešte ani je členom Únie. "Pred niekoľkými týždňami, hovoriac o budovaní jednotnej Európy, britský premiér Tony Blair povedal: Najprv sme hovorili, že sa to neuskutoční. Potom, že to nebude fungovať. A potom, že to nebudeme potrebovať. Ale všetko sa uskutočnilo a Británia zostala bokom," citoval Prodi britského premiéra v súvislosti s eurom. Ako dodal, zavedenie eura je niečo ako veľkostná skúška, nie iba prieskum rozmeru, v ktorom sú ľudia Európanmi. "Výsledok testu potvrdzuje, že ľudia chcú Európu," vyhlásil.

Spoločne s eurom, mikro a makroekonomickými politikami, najväčším projektom podľa Prodiho je rozšírenie Európskej únie. "Je desať krajín, ktoré smerujú k vstupu do EÚ v roku 2004," uviedol. "Prečo Úniu rozširovať - mohol by som odpovedať, že preto, lebo je to niečo, čo história žiada od Európy. A to je naozaj najpravdivejšia odpoveď," povedal. Nemožno však zabúdať na obyvateľov EÚ a občanov z kandidátskych krajín, ktorí vyjadrujú isté obavy. Je potrebné vysvetliť, že bezpečnosť a riadenie imigrácie sú ľahšie dosiahnuteľné s východoeurópskymi krajinami v rámci Únie, ako mimo nej. Rozšírenie je aj hlavnou ekonomickou príležitosťou pre všetkých. "Pretože rozšírenie nie je hra, v ktorej jedna strana víťazí a druhá stráca. Je to hra, v ktorej víťazia všetci," uviedol Prodi.

Napríklad vstup Španielska, Portugalska, Fínska a Írska do EÚ priniesol úžitok týmto krajinám i celej Európe. A o tom istom bude podľa jeho slov aj nasledujúce rozšírenie. Pokiaľ ide o financovanie rozšírenia, z rozpočtu Únie to bude menej ako 1,27 percenta HDP, čo sa podľa jeho slov zhruba zhoduje s výdavkami členských štátov na štátnu pomoc.



ll;ph

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu