BRATISLAVA – Každá spoločnosť pozná vo svojich dejinách križovatky, na ktorých sa pretínajú jej najvýznamnejšie udalosti a deje. Stretnutia mocenských záujmov veľkých štátov, triedne pnutie či hospodárske podmienky rozvoja v jednotlivých krajinách sú pravdepodobne najvýznamnejšími udalosťami, ktoré hýbu svetom, každý ich berie vážne a táto vážnosť patrí k základným občianskym povinnostiam.
Poznáme však aj iný spôsob nazerania na takéto udalosti. Je to pohľad nezaťažených slobodných ľudí, ktorí netúžia za každú cenu ctiť autority a ochraňovať ich piedestály. Humoristi sú ľudia, ktorí hľadajú a nachádzajú veselú, často až smiešnu stránku vecí a javov, z ktorých býva obyčajnému človeku na zaplakanie.
Slovenská televízia, redakcia zábavy a hudby vstúpila do nového roku s programovým cyklom dramaturgičky Márie Šnircovej Profily slovenských humoristov a 4. januára na svojom druhom programe odvysielala dokument scenáristu Stana Radiča a režiséra Aloisa Dittricha o Jaroslavovi Filipovi. Dramaturgický zámer cyklu obsahuje osobnosti od Jána Kalinu cez Petra Karvaša, Milana Lasicu s Júliusom Satinským, Stana Štepku a Radošinské naivné divadlo, Milana Markoviča, divadlá malých javiskových foriem konca šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, Lanyho Jánošova, Mira Nogu, Štefana Skrúcaného, ako aj Stana Radiča, Rasťa Piška, Olivera Andrásyho či Evu Vacvalovú. Možnosti televíznej obrazovky vracať sa k tvorbe týchto autorov v aktualizovanom dobovom kontexte, ako aj komentármi z pohľadu súčasnosti sú veľké. Najdôležitejšou je však možnosť vytvoriť pre ctiteľov dobrej zábavy kompletnú antológiu slovenského humoru a jeho najvýznamnejších tvorcov.
Dokument o Jaroslavovi Filipovi otvoril celý cyklus a naznačil perspektívy jeho smerovania. Osobnosť humoristu, hudobníka, počítačového nadšenca, ale najmä občana Filipa sa dá len veľmi ťažko vtesnať do jedného dokumentu, navyše ak je robený s takým krátkym odstupom od jeho smrti. Jaro Filip sa v tomto prípade pripomenul najmä z pohľadu aktuálnej súčasnosti, keď nám ho definovali súradnice reprezentované krátkymi ukážkami z jeho tvorby a spomienkami kolegov, spolupracovníkov, ako aj politikov, ktorých názory podporoval. Bol to akoby druhý diel Filipovho humoristického životopisu. Ten prvý, keď v prvej polovici sedemdesiatych rokov spolu s Petrom Belanom, Ivanom Hudecom, Rudolfom Slobodom, Zuzanou Homolovou a Frederikou Belanovou v bratislavskom divadle U Rolanda definoval svoju humoristickú podstatu, nás ešte čaká.
LADISLAV SNOPKO
(Autor je dramaturg)